Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Kripto Para Birimleri > Altcoinler

Altcoinler Altcoinler


AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Altcoinler


Altcoinler Altcoinler

 
Seçenekler Arama Stil
  #151  
Alt 05 Ağustos 2019, 08:57
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Çin Belediye Hükümet Yetkilileri ve Diğer Bölgesel Liderler Aelf’i Ziyaret Etti22 Haziran günü Tianjin Belediye Komitesi Bakan Yardımcısı Yin Hejun, Tianjin Jinnan Bölge Partisi Komitesi Sekreteri Hui Liu, Jinnan Bölge Başkanı Yinong He ve diğer yöneticiler; Jinnan Bölgesi Haitang Startup Caddesi'nden birkaç yüksek potansiyel işletmeyi ziyaret etti. Bölge; Tianjin’in yapay zekâ, Blockchain ve Şeylerin/Nesnelerin İnterneti gibi bilim ve teknoloji inovasyonunun yüksek kalitede geliştirilmesine yardımcı olmak üzere tasarlandı ve Pekin-Tianjin-Hebei bölgesinin etkili bir şekilde birleşmesine öncülük etti.

Bölgedeki tek Blockchain şirketi olan Aelf; Tianjin Belediye Hükümeti liderlerinin yanı sıra Pekin Üniversitesi, Tianjin Üniversitesi ve Nankai Üniversitesi'nden temsilciler tarafından yapılan ziyaretleri memnuniyetle karşıladı. Aelf İş Geliştiricisi Chong Li; Aelf'in teknik özelliklerini, parlak noktalarını ve küresel etkisini liderlere ve misafirlere sundu.

“Aelf; küme bilişim, modüler geliştirme ve çapraz zincir iş birliği gibi teknik özelliklere sahip yeni nesil yüksek performanslı ve ölçeklenebilir bir Blockchain sistemidir. Akıllı sözleşme çalıştırma performansı, yaygın Ethereum EVM'den 1000 kat daha hızlıdır.”

Li, Aelf Blockchain'in bir görsel örneği ile şöyle devam etti:

“Şu anda Aelf; işletmeler için tam bir Blockchain çözümü sunan Aelf Enterprise Beta sürümünü yayımladı. Aynı zamanda Aelf; güvenilir, verimli ve güvenli teknolojiler ile endüstrilere, organizasyonlara ve işletmelere hizmet vererek dünya çapında tanınmış birçok işletme ile stratejik iş birliğine ulaştı.”

Aelf teknik ekibi; Aelf Enterprise Beta sürümüne dayalı olarak sözleşme yazma ve dağıtım sürecini, ön uç (front-end ) etkileşimini ve çapraz zincir işlem doğrulamasını gösterdi. Blockchain sisteminin oluşturulması sadece 5 dakikada ve akıllı sözleşme dağıtımı 8 dakika içinde tamamlanarak yüksek derecede teknik kapsamlılık gösterildi.

Sunumun ardından hükümet liderleri ve üyeleri, Aelf’in çapraz zincir teknolojisi ve umutları için takdirlerini ifade ettiler. Tianjin Belediye Komitesi Bakan Yardımcısı Hejun Yin, 2016 yılının başlarında Blockchain’in ilk kez Danıştay tarafından yayınlanan “13. Beş Yıllık Ulusal Bilgilendirme Planında” listelendiğini söyledi. “Şu anda, Çin’in Blockchain endüstrisi hızla büyüyor. Tianjin Belediyesi; Blockchain teknolojisini endüstrinin temel bir inovasyonu olarak kabul ediyor, Blockchain endüstrisi inovasyonunu güçlü bir şekilde destekliyor, geleneksel endüstrilerin yüksek kaliteli gelişimini teşvik ediyor ve endüstriyel dönüşüm ve yükseltmeleri hızlandırıyor. Aelf; aktif olarak yeni endüstrileri birbirine bağlar ve mevcut araştırma ve geliştirme, tanınmaya ve desteklenmeye değerdir.”

Ziyaretin sonunda Tianjin Partisi ve Hükümet delegeleri, Aelf’in Tianjin'deki çeşitli işletmelerle iş birliğini derinleştireceğini ve yeni nesil Blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde verimli sonuçlar elde etmeye devam edeceğini umduğunu belirtti. Aynı zamanda, Aelf'in bugüne kadar elde ettiği çığır açan gelişim için yüksek bir tanınma düzeyi ifade ettiler. Gelişmiş Blockchain teknolojisinin tanıtımına devam etmeyi, uygulama gerçekleştirmeyi hızlandırmayı ve Blockchain'in hızlı gelişimini Çin genelinde yaygınlaştırmayı umuyorlar.

Chong Li, Aelf’in temel güçlü yönlerinden birinin yenilik arama ve ticari toplumun ve Blockchain endüstrisinin bir uygulayıcı ve keşifçi tutumu ile köprülenmesini sağlama yeteneği olduğunu söyledi. Aelf’in esas hedefi, topluma teknoloji ile hizmet etmek ve Blockchain gelişiminin ilerlemesine katkıda bulunmaktır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ch...f-777017b1d0e1
Alıntı ile Cevapla
  #152  
Alt 05 Ağustos 2019, 16:45
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

AELF Haftalık Gelişim İlerleme Raporu (29 Temmuz — 4 Ağustos)

Özet:
Ekonomik Sistem stabilite sorunu düzeltildiGeçen Haftanın İlerleme Güncellemesi (4 Ağustos 2019)

Fonksiyon:

- [Tamamlanan] Ekonomik Sistem stabilite sorunu düzeltildi
- [Tamamlanan] Sözleşme/zincir yükseltme işlemi
- [Tamamlanan] Çapraz zincir işlem sorunu düzeltildi
- [Devam eden] Ekonomik Sistemin Optimize Edilmesi #1936
- [Devam eden] Sansürleme duyurusu nedeniyle oluşan senkronizasyon sorunu düzeltildi, kod tamamlandı, incelenecek
- [Devam eden] Birleştirme durumu tutarsızlığı sorununun düzeltilmesi, senkronizasyon sırasında Block NotLink sorunu oluştu; kod tamamlandı, incelenecek
- [Devam eden] Çapraz zincir bağımlılık senkronizasyon probleminin çözülmesi
- [Devam eden] Merkle Ağacı'nın uygulanmasının optimize edilmesi, gözden geçirme
- [Devam eden] Sözleşme güvenlik sorununun kontrol edilmesi ve düzeltilmesi

Test:
- [Devam eden] Konsensüs birim testini iyileştirilmesi (ekonomik sistem dalında, henüz geliştirici ile birleştirilmedi), mevcut kapsam oranı: %90
- [Devam eden] Yan zincir birim testinin iyileştirilmesi, mevcut kapsam oranı: %93
- [Devam eden] Çok sayıda işlemin stabilite testi (uzatılmış çalışma süreleri)
- [Devam eden] Düğüm dışı değerlendirmesi (Ekonomik Sistem otomasyonu senaryosu, uzatılmış çalışma süreleri ve sorun giderme)

Diğer:
- [Devam eden] GitHub’daki Sorunların Düzeltilmesi:
• #1937, #1938, #1934, #1925, #1924, #1918, #1913; kod tamamlandı, inceleme

Bu Haftanın Planı:
- Çapraz bölge, çoklu düğüm, çapraz zincir stabilite değerlendirmesi ve problem çözme (Yakın zamanda tamamlanmış olan Ekonomik Sistemi içerir)
- [Yinelenen] TODO uygulanması ve sorunlardaki hataların düzeltilmesi

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...h-9f1ceb6ae063
Alıntı ile Cevapla
  #153  
Alt 08 Ağustos 2019, 13:44
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Teknik Konuşmalar: AElf Konsensüs Sözleşme Standardı (ACS4)

[Aelf Geliştirici Topluluğu]

Bölüm 2
ACS: AElf sözleşme standardı, AElf akıllı sözleşmeleri geliştirirken kullanılması gereken bir arayüzdür.

Tüm ACS'ler, protobuf servisi tarafından tanımlanır. Bu makale özellikle, herhangi bir konsensüs sözleşmesi uygulanırken ACS’lerden biri olarak kullanılması gereken ACS4’e bakacaktır. Bu makale, bir konsensüs standart arayüzünün ve bir konsensüs sözleşmesinin uygulanması için AElf tarafından sağlanan diğer destek araçlarının uygulanabilirliğine odaklanmaktadır.

Soyut konsensüs düşünce

Başarılı bir Blockchain konsensüsünün perspektifinden bakıldığında, biz üç yönden ilgi duyuyoruz:

- Kim blok üretebilir? Örneğin, PoW konsensüs herkesin güç rekabetine katılmasına izin verirken, PoS ve DPoS konsensüs belirli kısıtlamalar uygulamalı
- Bir düğüm bir blok üretmeye uygunsa, ne zaman üretilmeli ve hemen yayınlanmalı mı
- Tam bir blockchain düğümü olarak biri, bir bloğun meşruluğunu nasıl doğrular?
Bu üç nokta için, kolayca üç tür arayüz düşünebiliriz:
- Açık (public) anahtarla ilişkilendirilmiş üreticinin bir blok oluşturmaya uygun olup olmadığını belirlemek için açık anahtar girilmesi... PoW konsensüsü bu durumda daima doğru (true) döndürür. Uygun düğümler kısıtlandığından DPoS çoğu kullanıcı için yanlış (false) döndürür.
- Açık anahtarı girilmesi… açık anahtarın bir blok oluşturabildiği sonraki zamanın zaman damgasını döndürür veya açık anahtarın şu anda bir blok oluşturabildiğini döndürür.
- Tam düğüm blok başlığını aldıktan sonra, ondan çıkarılan konsensüs verilerini girilir ve yukarıdaki 2 ilgili blok bilgisinin parçaları doğrulanır. PoW konsensüsünün şimdiki zamanın yasallığını doğrulaması için gereken şey budur ve DPoS konsensüsünün yeni bloğun üreticisini doğrulaması gerekir. Bloğun yasallığı, üreticinin zaman dilimine saygı gösterip göstermediğine ve doğrulama sonuçlarına bağlı olacaktır.
Ek olarak blok başlığında konsensüs verilerinin elde edilmesi için, tam düğüm tarafından doğrulama için gerekli olan gibi, bu verinin üretilmesi için bir yöntemin blok üreticisine sağlanması gerekmektedir.

AElf Ekosisteminde Uygulama

Öncelikle, AElf’in ana zincirinin konsensüsü DPoS’tur. Her ne kadar bu makale genel konsensüs arayüzünü tartışsa da kaçınılmaz olarak (AE) DPoS ortamı hakkında daha fazla şeyler içerecektir.

Konsensüs sözleşme standardı üzerindeki tüm arayüzler salt okunurdur, çünkü verileri elde etmek için WorldState'i değiştirmeye gerek yoktur. (WorldState, Ethereum'da bir kavramdır.)

Not: AElf, sözleşmenin durumunu State DB olarak depolamak için kullanılan veritabanına başvurur; buna ek olarak Chain DB, bloğun içindeki işlemler de dahil olmak üzere bloğun kendisini saklamak için kullanılır.

Arayüz 1 ve arayüz 2, yeni ve birleşik bir arayüz elde etmek için ACS4'te birleştirildi.NextBlockMiningLeftMilliseconds'ın değeri, ExpectedMiningTime ve geçerli saat (arayüzün çağrıldığı zaman) arasındaki farka bağlıdır.

LimitMillisecondsOfMiningBlock, sistemin bu blok için ne kadar kullanıcının bu blok tarafından paketlenebileceğini belirleyen paketleme için ayırdığı zamandır (paketlenmiş kullanıcının işlemi göndermesi ne kadar sürer).

Hint alan, bazı ayrı durumları geçmek için kullanılır. PoW'da olduğu gibi seçilen konsensüs protokolüne bağlı olarak, bu alan gerekli olmayabilir. AEDPoS; Normal Blok, Ekstra Blok ve Küçük Blok gibi bazı blok tiplerini tanımlar (sadece az miktarda konsensüs bilgisini günceller). Bunların Hint'e yansıtılması gerekir - konsensüs sözleşmesi yalnızca blok üreticisine ne kadar önce bloğu oluşturmaya başlayabileceğini değil, aynı zamanda hangi blok türünün üretilmesi gerektiğini ve farklı blokların farklı konsensüs bilgileri ile güncelleneceğini de söylemelidir. Ayrıca Hint alanının tanıtılması, diğer konsensüs protokollerini uygulamak için daha fazla olanak sağlayabilir.

Bu arayüz, zincirin başında yerel en iyi dalda yeni bir bloğu senkronize edecektir (bloğun kendisi tarafından oluşturulup oluşturulmadığına bakılmaksızın) ve blok üreticisi, kendi bloğunu gerçekleştirmeden önce doğrulama sırasında mevcut zamanın kendi slotunu aştığını (yani ValidateConsensus Be) anlayacaktır. Daha sonra ForeExecution arayüz çağrılır.

Çağrıdan sonra Konsensüs Hizmeti, NextBlockMiningLeftMilliseconds'ı konsensüs zamanlayıcısına iletecek ve süre dolduğunda üretim bloğunun mantığını tetikleyecektir.

Zamanlayıcıdaki zamanın herhangi bir zamanda üzerine yazılabilir. Aslında yeni bir blok her senkronize edildiğinde, zamanlayıcı yeniden başlatılır.

Arayüz 3 ile ilgili olarak, ACS4 iki arayüze ayrılırAelf Blockchain’de her blok yürütmeden önce ve sonra, blok başlığını doğrulamak için yukarıdaki iki arayüzün uygulanması çağrılır. Doğrulama mantığı, ACS4'ü uygulayan sözleşmededir ve doğrulanan verilerin State DB'ye dayanması gerekir.

Not: Blok başlıklarındaki konsensüs bilgilerini doğrulayamadığınız için, son konsensüs bilgileri için doğrulama desteği sağlamak üzere en sonuncu konsensüs bilgilerini bir konsensüs sözleşmesinde saklamanız gerekir.

Doğrulanan veriler State DB'ye dayandığından ve ACS4 arayüzleri salt okunur olduğundan, State DB'yi güncellemek için ayrı bir işlem oluşturmanız gerekir (Blockchain özellikleri, WorldState veya State DB'nin güncellenmesi; işlemi yürüterek yapılmalıdır).

Böylece blok başlığı bilgisi üretmek için bir yöntem sağlamanın yanı sıra, ACS4'ün State DB'deki konsensüs bilgisini güncelleyebilen bir (bir dizi) işlemi geri döndürmesi gerekir. Bu işlem, bir sistem işlemi olarak üretilir ve daha sonra paketleme işlemi sırasında önce bloğa eklenir. Sistem işlemleri, sıradan işlemlerden önce yürütülür; böylece sıradan işlemler, en son güncellenen sistem tarafından sağlanan bilgilerle gerçekleştirilir, örneğin: hash-commit-reveal stratejisi altındaki rasgele sayılar. Aelf'de her blok, en az bir konsensüs sistemi işlemi içerir.

ACS4'ün son iki arayüzü, güncellenen konsensüs bilgisi ile ilgilidirAElf’in çekirdek modül kodunda GetInformationToUpdate Consensus, blok başlığı oluşturma sırasında çağrılır ve bu arayüz tarafından döndürülen veriler, blok alıcısı için konsensüs bilgisini doğrulamak için blok başlığının Ekstra Verilerinden biri olarak kullanılır. “The Generate Consensus Transactions” arayüzü, blok başlıkları oluşturulduktan sonra sistem işlemlerinin daha fazla üretilmesi sürecinde çağrılır. Ek olarak “Validate Consensus After Execution” arayüzü, esasen sadece konsensüs sistemi işlemlerini gerçekleştirdikten sonra bloklardaki konsensüs bilgisinin tutarlılığını ve State DB'deki konsensüs bilgilerini doğrulamak ve blok üreticilerinin “hataya sapmasını” önlemek içindir.

ACS4 için tam kod “https://github.com/AElfProject/AElf/...buf/acs4.proto” adresinde yer almaktadır. Bu makale veya ACS4 veya diğer AElf konsensüs bileşenleriyle ilgili öneriler ve GitHub'daki mesajlar özel notlar ve hatta teklifler dikkate alınacaktır.

Bu, AElf blockchain konsensüs sözleşme standardı ACS4'e genel bir giriştir. Bir sonraki makale, AEDPoS konsensüsünde en karmaşık GetConsensusCommand arayüzünün uygulanmasını tanıtacaktır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...y-8824e5d24913
Alıntı ile Cevapla
  #154  
Alt 09 Ağustos 2019, 23:50
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Geliştiriciler uygulamalar oluşturmak ve Çin’in en büyük Hackathon'unda ödüller kazanmak için Aelf’i kullanıyor17 Temmuz 2019'da ülkenin dört bir yanındaki geliştiricilerin becerilerini sergilemek üzere 3. Çin Blockchain Geliştirme Yarışması düzenlendi. Rekabetin başarısı, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Bilgi ve Yazılım Hizmetleri Bölümü (yöneten) ve Ulusal Standardizasyon İdaresinin Endüstri Standartları Departmanı (yöneten) dâhil olmak üzere birçok tarafın verdiği güçlü destek nedeniyle azımsanmayacak derecedeydi. Çin Elektronik Teknolojisi Standardizasyon Enstitüsü, Zhejiang Eyaleti Hangzhou Şehri Xiaoshan Bölgesi, Çin Blockchain Teknoloji ve Endüstri Geliştirme Forumu, Hangzhou Günlük Gazete Grubu (Huamei Holding), Qianjiang Shijicheng Yönetim Komitesi ve Blockchain Teknoloji Uygulama Endüstrisi Birliği (Phoenix) tarafından birlikte ev sahipliği yapıldı.

Yarışmaya ülke genelinden 100'e yakın şirketten, üniversiteden ve bireysel ekipten katılım geldi. Pekin Üniversitesi, Fudan Üniversitesi Blockchain laboratuarı, Çin Gemi İnşa Endüstrisi Sistemleri Mühendisliği Araştırma Enstitüsü ve Tianjin Üniversitesi gibi önemli girişlerin kayıtları dikkate değerdi. Sunumlar; finansal hizmetler, tedarik zinciri yönetimi, kamu yararı kültürü, sosyal eğlence, eğitim ve istihdam ve akıllı üretim gibi pek çok sektör ile çeşitliydi. Bu, bu teknolojinin birçok yaygın endüstride ne kadar üretken olduğunu göstermiştir.

Bu yıl hem proje kalitesi hem de katılımcı proje sayısı açısından yaşanan rekabet, önceki yıllara göre belirgin bir artış gösterdi. Yarı finale çıkan 40 katılımcı takım arasından üç proje, Aelf Enterprise (Kurumsal) platformunu temel Blockchain sistemi olarak kullandı. Bu projeler şunlardı:

• “Çapraz Zincir Teknolojisine Dayalı Çok Platformlu İnceleme Sistemi”
• “Blockchain'e Dayalı Görev Tabanlı Platform Stratejisinin Araştırılması ve Uygulanması”

Her iki proje de Tianjin Üniversitesi'nden Ekipler tarafından sunuldu

• “BEHM: Kaynak Yakınsaması için Bir Açık Ekipman İş Birlikçi Destek Platformu”

Çin Gemi İnşa Sistem Mühendisliği Enstitüsü tarafından sunulmuştur.

Bu projeler Blockchain ile final sunumları için kendi araştırma alanlarını ve ticari kullanım durumlarını birleştirdiler ve bu da üç iyi tanımlanmış gerçek dünya uygulamasıyla sonuçlandı.

İnceleme sürecinde uzmanlar; projeleri tek tek aşağıdaki hususlara bakarak analiz etti, tartıştı ve test etti:

1. Blockchain işlevi
2. Güvenlik
3. Program yürütme
4. Ölçeklenebilirlik
5. Kod okunabilirliği
6. Teknolojik gelişme
7. Uygulama değeri
8. Tanıtım seviyesi

Aelf Enterprise Blockchain platformu üzerine inşa edilen “BEHM: Kaynak Yakınsaması için Bir Açık Ekipman İş Birlikçi Destek Platformu” projesi, Çin Gemi İnşa Endüstrisi Sistemleri Mühendisliği Araştırma Enstitüsü'nden Haizhitian ekibi tarafından sunuldu. Bu proje, üçüncülük kazanarak 40 yarı finalistten içinde dikkat çekti. Tianjin Üniversitesi'nden diğer iki proje de Mükemmellik Ödülü'nü kazandı.

Haizhitian ekibinin proje lideri olan Xingzhou Du; BEHM'yi ekipman sistemi destek / bırakma talepleri, garanti kayıt izlenebilirliği ve materyal dolaşımı ve izlenebilirliği gibi karmaşık gereksinimleri karşılamayı hedefleyen bir proje olarak tanıttı.

“Askeri-sivil entegrasyondaki bir geçmişe sahip olarak, bir kaynak koruyucu ve açıkça iş birlikçi 'ekipman desteği' tedarik zinciri yönetim platformu oluşturabileceğiz. Bu yönün Blockchain teknolojisini kullanmaya değer olduğuna inanıyorum.”

Xingzhou Du, neden temel Blockchain sistemi olarak Aelf’i seçtiklerini yanıtlarken şöyle dedi:

“Aelf yeni nesil bir kamu zinciridir ve çapraz zincir birlikte çalışabilirliği konusunda yıldız bir projedir. Temel tasarım konsepti, “paylaşma kitapları” ve “etki alanları arası konsensüs” gibi tasarım gereksinimlerimizle oldukça uyumludur. Ek olarak Aelf’in açık kaynak kodlu proje arayüzü dokümantasyonu, nispeten eksiksizdir ve geliştirici topluluğunun atmosferi ve teknik desteği son derece samimiydi. Proje hazırlığı sırasında geliştirici topluluğu, teknik sorunlara hızlı bir şekilde cevap verdi. Projemiz hâlâ araştırma aşamasında olmasına rağmen, bu ödül bize daha fazla güven veriyor, bu da bizim için iyi bir başlangıçtır.”

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/de...n-af12b0fd8a41
Alıntı ile Cevapla
  #155  
Alt 12 Ağustos 2019, 12:11
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

- Aelf mimarı Guanglei Deng, ailevi nedenlerinden dolayı görevinden resmi olarak ayrıldı. Guanglei, Aelf gelişimine yardım etmeye devam edecek ve Aelf GitHub hakkında teknik danışman olarak değerli önerilerde bulunacak.

Aelf COO'su ve Kurucu Ortağı Zhuling Chen:

Guanglei'yi yeni bebeği için tebrik ediyor ve kendisini Aelf geliştirici topluluğunun bir parçası olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. Bir başka harika geliştirici olan Anıl, bize iki ay önce katıldı ve şimdi Guanglei'den sonra akıllı kontrat incelemesi üzerinde tam hızda çalışıyor!

Tüm harika işler için teşekkürler Guanglei!

Alıntı ile Cevapla
  #156  
Alt 12 Ağustos 2019, 12:59
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

AELF Haftalık Gelişim İlerleme Raporu (5 Ağustos — 11 Ağustos)

Özet: Merkle Tree uygulaması optimize edildiGeçen Haftanın İlerleme Güncellemesi (11 Ağustos 2019)

Fonksiyon:

- [Tamamlanan] Eş yayın mantığı optimizasyonu, en yavaş eş nedeniyle yayın tıkanıklığı sorunu çözüldü
- [Tamamlanan] Merkle Tree uygulaması optimize edildi
- [Devam eden] Sözleşme güncellemeleri sırasında ortaya çıkabilecek durum tutarsızlıkları düzeltilmesi
- [Devam eden] Ağ bağlantısı ve doğrulama mantığı optimize edilmesi #1943
- [Devam eden] Ağ güvenliği ile ilgili sorunlar
- [Devam eden] Ekonomik Sistem optimizasyonu çalışması #1936
- [Devam eden] Çapraz zincir bağımlılık senkronizasyonu sorunu düzeltilmesi
- [Devam eden] Sözleşme güvenlik sorununun kontrol edilmesi ve düzeltilmesi

Test:
- [Tamamlanan] Çapraz zincir işlem otomasyon senaryosu geliştirildi
- [Devam eden] Ağ modülü birim testinin iyileştirilmesi, mevcut kapsama oranı: 90%
- [Devam eden] Çok sayıda işlemin stabilite testi (uzatılmış çalışma süreleri)
- [Devam eden] Düğüm dışı değerlendirmesi (Ekonomik Sistem otomasyonu senaryosu, uzatılmış çalışma süreleri ve sorun giderme)

Diğer:
- [Devam eden] GitHub’daki Sorunların Düzeltilmesi:
· #1937, #1938, #1934, #1925, #1924, #1918, #1913; çevrimiçi ortamın doğrulanması

Bu Haftanın Planı:
- Çapraz bölge, çoklu düğüm, çapraz zincir stabilite değerlendirmesi ve sorun çözme
- Güvenlikle ilgili sorunların değerlendirilmesi ve optimize edilmesi
- [Yinelenen] TODO uygulanması ve sorunlardaki hataların düzeltilmesi

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...h-ae7f171c9cfd
Alıntı ile Cevapla
  #157  
Alt 13 Ağustos 2019, 09:46
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

ADRES --> https://t.me/aelf_turkish

Alıntı ile Cevapla
  #158  
Alt 13 Ağustos 2019, 21:28
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Alıntı ile Cevapla
  #159  
Alt 15 Ağustos 2019, 15:57
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf kullanım durumu 101: Tedarik zinciri ürün takibiHerhangi bir Blockchain projesi, sadece gerçek bir dünya problemine sağladığı çözüm kadar kullanışlıdır. Bu seri, farklı endüstrilere ve gerçek bir değişiklik yapmak için aelf platformunun nasıl kullanılabileceğine inceliyor olacaktır. Her kullanım durumu, doğrudan gerçek şirketlerden alınan gerçek örnekler vererek derinleştirilecektir.

Tedarik zinciri, yıllık milyarlarca dolara mal olan bazı büyük çaplı sorunların yaşandığı bir endüstridir. En büyük iki sorun, "izole edilmiş veri siloları" ve "izlenemeyen, kötü belgelenmiş ve manipüle edilebilir veriler" dir. Aelf'de bir tedarik zinciri ürünü izleme ekosistemi uygulaması oluşturmak, dâhil olanlar için bu sorunları çözecektir.

Aşağıda, mevcut tedarik zinciri sistemlerinin ilave faydalarla Blockchain nasıl uygulanabileceğini gösteren Aelf platformu üzerinde oluşturulmuş varsayımsal bir uygulama bulunmaktadır. Bu, birçok mevcut yönü alır ve bunları bir Blockchain çözümüne uygular.

Uygulamaya Genel Bakış

Uygulamayı işletmelerin, perakendecilerin ve sektördeki diğer kişilerin uygulamayı kullanmasını sağlayacak doğru çerçeveyle geliştirmek için buna basit bir Blockchain çözümünden ziyade karma bir web zihniyetiyle yaklaşmamız gerekir. Uygulamanın hem özel hem de halka açık olan birden fazla Blockchain bağlanması ve bunlarla etkileşim kurması gerekir.

Bir şirket uygulamayı kullanmaya başladığında, onlar için sektördeki rollerine bağlı olarak bir hesap oluşturur. Örneğin; bir nakliye firmasına bir nakliye hesabı verilecek, bir perakendeci bir perakende hesabı ve bir üretici ise kendi türünde bir hesap alacaktır. Her hesap, iç veri yönetimi için onlar için oluşturulmuş özel bir Blockchain’e sahip olacaktır. Her bireysel özel Blockchain, her hesap türü için üst halka açık/karma zincirin bir alt zinciri olacaktır. Daha sonra her bir üst zincir, tüm ağın güvenliğini denetleyen uygulamanın genel ana zincirine bağlanacaktır. Çok daha şeffaf ve güvenli bir ağ sağlamanın yanı sıra, bu uygulamayı kullanmadan bağlanmak isteyen sektördeki diğer şirketlere kolay erişilebilirlik sağlamak için ana zincirin halka açık olması önemlidir.

Her hesap benzersiz bir özel zincire sahip olacağından veri görünürlüğünü tam olarak kontrol edeceklerdir üst zincirde hâlâ kaydedilmesi nedeniyle onu kötü niyetli olarak değiştiremeyeceklerine rağmen. Özel bir zincirden belirli bir dönemde her bir blok, merkle ağacı konsepti kullanılarak tek bir karma (merkle kökü) üretilip üst zincire kaydedilmek üzere gönderilene kadar karıştırılır. Veri türüne ve uygulama tasarımına bağlı olarak bu, daha fazla sıkıştırılabilir. Ve bu, belirli bir hesap türü içindeki birden fazla özel zincirden bloklar için tek bir karma (hash) ile sonuçlanır.Uygulamanın hesap sahiplerinin düzenli aralıklarla kolayca veri girebilmesi için basit ve kullanımı kolay bir arayüze ihtiyacı olacak. İdeal olarak uygulama, veri giriş süreçlerinin mevcut kullanılan veri kayıt ekipmanı ile entegre edilmesini sağlayan ve böylece minimum ayarlamalar gerektiren belirli API'lere sahip olacaktır. Üst zincir üzerine kaydedilen merkle kökleri nedeniyle uygulama; ekosistem içerisinde mevcutsa, tedarik zincirindeki bir sonraki aşamadan yüklenen verileri doğrulamak için yeterli bilgiye sahip olacaktır.

Örnek 1: Bir üretici XX ağırlığında ve YY renginde üretilen 100 birim A ürününü kaydeder. Her birim, bloklarda ve merkle kökünde dâhil edilmiş benzersiz bir tanımlayıcıya sahiptir. Nakliye şirketi aynı veriyi kaydeder; bu, her iki üst zincire gönderilen merkle köklerinin aynı ürün grubuyla ilgili olduklarını gösteren benzersiz tanımlayıcıları paylaştığı ve her iki tarafın da doğru şekilde kayıt yaptığını sağlayan verilerle eşleştiği anlamına gelir. Daha sonra varış yerindeki depo, sadece 80 adet ürün A ve 20 adet B ürününü kaydeder. Bu, benzersiz tanımlayıcıları ancak farklı verileri içerdiğinden otomatik olarak işaretlenen Blockchain’e eklenir. Gerekirse ambarın mal girişini yaptığı gün aynı zamanda bir çözüm süreci uygulanır. Bu, stok seviyelerindeki ve ürün tiplerindeki hata riskini en aza indirir.

Yukarıdaki örnek, yalnızca tarafların her biri uygulama ekosistemindeyse veya en azından verilerin ağ tarafından okunmasına izin vermek için yüklenmiş bir API'ye sahipse otomatiktir.

Ana zincirin her bir üst zincirden ve harici veri sağlayıcılardan API kümesi aracılığıyla tüm verilere erişmesini sağlayarak bir hesap sahibi, tedarik zincirinde bulunduğu yere bakılmaksızın bir konumdaki belirli bir ürünle ilgili tüm bilgilere erişebilir.

Örnek 2: Bir perakendeci az önce 100 birim Ürün A ve 200 birim Ürün B siparişi aldı. Mağazada stokları yoktur, bu yüzden hesaplarına giriş yaparlar ve bu ürünleri sağlayan depoyu kontrol ederler. Depoda hâlâ eksik 50 birim B ürünü vardır. Basitçe ana zincirden depo üst zincirinde Ürün B için karşılık gelen tanımlayıcısına sahip diğer merkle kökleri aramasını isteyerek normalde tedarik zincirinde olmayan diğer depoları arayabilirler. Buradan stokları olan sadece 2 depo bulunduğunu görebiliyorlar ancak başka bir ülkedeler, bu nedenle perakendeciye ulaşmak biraz zaman alacaktır. Daha sonra ana zincirden sevkiyat üst zincirini, özellikle yerel depolarına teslim ediliyor olanları kontrol etmelerini ister. Buradan yeterli stok olduğunu ve ulaşmaları XX gün kadar süreceğini görebilirler. Bu uygulamayı kullanarak, stok seviyelerini veya kayıtlarını kontrol eden üçüncü taraflara güvenme zorunluluğu kalmadan birkaç dakika içinde siparişi doğrulayabilirler. Ayrıca, stoğun tam olarak ihtiyaç duydukları ve doğru olduğu konusunda %100 kesinlik ile siparişi doğrulayabilirler.

Bunun bu kadar basit bir şekilde yapılabilmesinin nedeni, ana zincirin hem ekosistemdeki hem de dışındaki diğer tüm Blockchainler ile iletişim kurabilmesidir.

Bir ürünün hatalı, tehlikeli veya yanlış üretilmiş olduğu tespit edildiğinde; geri çekme (çağırma) yapılması gerekir. Şu anda bir perakendecinin, tedarikçinin veya dağıtıcının sorunun nerede oluştuğunu ve hangi ürünlerin etkilendiğini değerlendirmek için gereken tüm verilere verimli bir şekilde erişmesini sağlayan hiçbir yöntem yoktur. Mevcut süreç, tüm tedarik zincirindeki birçok tarafın birlikte çalışmasını gerektiriyor

Örnek 2'ye benzer şekilde uygulama ile ana zincirin birden fazla üst zincirden ve diğer Blockchainler’den okuma kabiliyeti, bir hesap sahibinin bir ürünün benzersiz tanımlayıcısını kullanarak birkaç dakika içinde bir iz çalıştırmasını sağlar. Diğer tarafların kendi verileriyle yanıt vermesini beklemede gecikme yoktur, ayrıca alınan verilerin güvenilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir endişe de yoktur.

Örnek 3: Bir elektrik tedarikçisi, bilgisayar ünitesi A yüklü olan herhangi bir aracın elektrik yangını riski altında olduğunu keşfetmiştir. Risk ile sonuçlanan en son güncellemeden bu yana A Ünitesini satın alan tüm araç üreticilerini takip etmeyi ve izlemeyi tanımlamak için uygulamayı kullanırlar. A ünitesi yüklü olan her aracı ve bu araçların satıldığı veya satılmış olduğu bayileri otomatik olarak izleyen uygulama aracılığıyla bir geri çekme isteği gönderirler. Bu bilgiler daha sonra izleme talebini onaylayan hem satıcıya hem de araç üreticisine gönderilir. Bu onaylanarak sistem, kendi özel Blockchainler’ine bağlanır, verileri alır ve araçlara sahip olan her bir kişiye geri çekme istekleri gönderir. Bu yöntemle geri çekme talepleri, sorunun tanımlanmasından sonraki 24 saat içinde gönderilmiştir.

Bu örnek sadece çapraz zincir okunabilirliğinin değil, aynı zamanda Blockchain A’daki bir eylemin Blockchain B, C ve D üzerindeki bir eylemi başlatabildiği çapraz zincir birlikte çalışabilirliğinin faydasını göstermektedir. Başlatıcı, insan onayına ihtiyaç duymadan bile acil eylemin gerçekleştiğinden emin olabilir ve bu isteklerin hızını ve yanlışlığını büyük ölçüde azaltır.

Bu makalenin amacı için IBM research tarafından sağlanan maliyet tahminlerini değer değerlendirme araçları için kullanacağız.

Not: IBM’in Değer Değerlendirme Aracı (https://food-trust-roi.mybluemix.net/index.html), bozulabilir ürünler ve mallar için tasarlanmıştır.

Yıllık geliri 1 milyar dolar olan bir üretici, 38 milyon doların üzerinde tek bir geri çekme maliyetine sahip olabilir. Bazı durumlarda ise tek geri çekme işlemlerinin maliyeti 4 milyon doların üzerindedir.

Blockchain ekosistem uygulamasının kullanılmasıyla bu maliyetler büyük ölçüde azaltılabilir. Tedarik zinciri verimsizliği ile yılda yarım milyon doların üzerinde tasarruf sağlanabilirdi.Üzerine durulması gereken son şey, uygulamanın neden her hesap sahibi için bireysel özel Blockchainler oluşturduğudur. Bu yapılarak şirketin yüklenen verilerini kimin görebildiğini veya göremediğini merak etmesine gerek kalmaz, verilerinin ne kadarının ve hangi yönlerinin üst zincir veya ana zincir tarafından aranabileceğini seçme yeteneğine sahiptirler. Buna ek olarak, mevcut ekosistemden çıkmaları ve başka bir ağa katılmaları gerektiğine karar vermeleri durumunda hesaplarını ağdan kaldırarak ve zincirlerini yeni ağa bağlayarak bunu yaparlar. Ancak, verilerini iki ağ üzerinde zararlı bir etkisi olmadan paylaşabilecekleri için orijinalden kopmalarına gerek yoktur.Blockchain için bu kullanım durumu; Aelf'in benzersiz ölçekleme yeteneği ve ağaç benzeri bir yapıya sahip hibrit ekosistemler yaratması, hem halka açık hem de özel zincirleri çapraz zincir birlikte çalışabilirliği kullanma çekirdek yeteneği ile karıştırması sayesinde mümkündür.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...e-5928022dd5df
Alıntı ile Cevapla
  #160  
Alt 16 Ağustos 2019, 19:58
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Yan Zincirler: Tron’un Sun Network’ü Aelf ile karşılaştırıldığında ışıltısını kaybediyor11 Ağustos’ta TRON network, Sun Network olarak adlandırılan bir yan zincirleme ölçeklendirme çözümü açıkladı. Güvenliği ve verimliliği geliştirdiği ve enerji tüketimini azalttığı söyleniyor. Sun Network’ün Ağustos ayının başlarında yayınlanacağı bekleniyordu, ancak şimdi Eylül ayı ortasında bekleniyor. Bazı özellikler Aelf’e benzerdir ve bu makalede Aelf ile bu yeni yükseltmeler karşılaştırılacaktır.

Sun Network nedir?

Bu ağ, uygulama odaklı bir yan zincir ve çapraz zincir iletişimi olan DAppChain gibi bazı ölçeklendirme çözümleri içerecektir. TRON bloğuna (https://medium.com/@Tronfoundation/s...n-122c10fb713f) göre, bu yükseltme iki önemli özelliğe sahiptir.

“Öncelikle, MainNet'teki akıllı sözleşme işlemlerinin TPS'sini geliştirmeye ve işlem ücretini düşürmeye odaklanarak akıllı sözleşme işlemlerini destekliyor. İkinci olarak yan zincir; farklı geliştirici gruplarının gereksinimlerini karşılayan yan zincir teşvikleri, işlem oranları, işlem onay hızı ve diğer parametreler gibi daha fazla özelleştirilebilir gereksinimleri destekleyebilir.”

DAppchain özelliğinin sınırsız ölçeklendirme kapasitesi sağlayabildiği söyleniyor. DPoS Konsensüsünü kullanacak ve Ana Zincir Ağ Geçidi (MainChain Gateway) aracılığıyla çapraz zincir iletişimine imkân verecektir.

Bu, Aelf ile nasıl karşılaştırılır?

2017 yılında geliştirilecek olan Blockchain ekosisteminin teknik yapısını ve bileşenlerini açıklayan Aelf Whitepaper (https://aelf.io/gridcn/aelf_whitepaper_TR.pdf?v=1) yayınlandı. Projeye ilişkin ilk genel bakış, Aelf'in ana hedeflerinin tartışıldığı belgenin ikinci bölümünde bulunabilir.5 hedef listeler ve birincisi ticari kullanım için özelleştirilebilir işletim sistemidir. Tasarım, bir Blockchain sisteminin temel fonksiyonlarını içeren temel bir Aelf Kernel içerir - minimum uygulanabilir Blockchain sistemi. Müşteriler, daha sonra temel Blockchain’i özel gereksinimlerine uyacak şekilde değiştirebilir ve değişiklik kolaylığı için modüler bir tasarımdan faydalanabilirler. Teknik dokümantasyona göre, TRON’un DAppChain'in ikinci özelliği, ‘Yüksek derecede Özelleştirilebilir Bir Yan Zincir’dir. Bu bölümde açıklanan diğer tek şey, bunun TRON ana zincirinden farklı olmasıdır.

Aelf'in ikinci hedefi, Çapraz Zincir Etkileşimi ile ilgilidir. Whitepaper’da belirtildiği gibi:

“Aelf; Bitcoin, Ethereum ve diğer Blockchain sistemleri ile etkileşime girebilir.”

Bu, Aelf ekosistemindeki her bir yan zincir arasındaki birlikte çalışabilirliğe ektir. Aelf Blockchain’in birlikte çalışabilirliği, sadece diğer yan zincirlerden gelen verilerin okunmasına izin vermekle kalmaz; ayrıca belirli bir Blockchain’deki bir eylemin başka bir eylemi veya alternatif bir Blockchain’deki akıllı sözleşmeyi tetiklemesini sağlar.

Bunun aksine TRON DAppChain, yan zincirlerin yalnızca ana zincirle etkileşime girme ve hatta yalnızca aralarındaki varlıkları transfer etme kabiliyetine sahip görünüyor.(https://tron.network/sunnetwork/doc/...-chain-details)

Aelf’in üçüncü amacı, Aelf modelinin Blockchain ekosistemine getireceği gelişmiş performansı göstermektedir. Aelf; paralel işleme, küme düğümleri ve veri tabanı ayrımı dâhil olmak üzere Blockchain’in genel performansını iyileştirmek için birkaç yaklaşım kullanmıştır. Bu, saniye başına işlemi (TPS) 15.000'e çıkardı.TRON, TPS’lerini 2.000 TPS olarak zirveye çıkardı. Sun Network Dokümantasyonuna (https://tron.network/sunnetwork/doc/...chain-features) göre, DAppChain ilavesi TPS'de sonsuz bir artışa izin veriyor:

“TRON ekosisteminin tamamının TPS’si, yan zincir sayısının artışı ile 2000*SideChainNum (yan zincir sayısı) değerine ulaşabilir.”

Bu, her yan zincir hâlâ sadece 2.000 TPS'ye ulaşabildiği için mantıksızdır. Unutulmaması gereken ana unsur, her bir yan zincirin 2.000 işlemin tamamını kullanabilecek kendi uygulamasına sahip olmasıdır.

Bu hatalı mantığı Aelf ile karşılaştırırsak, TRON'daki 10 yan zincir her biri 2.000 kez 10 veya 20.000 işlem gerçekleştirebilir. Ancak bu sayı, Aelf’de 15.000 kez 10 veya 150.000 işlem olur.

Bunlar; Sun Network'ün temel unsurlarıdır ve bahsi geçen başka özellikler olmasına rağmen, herhangi bir Blockchain projesinde beklenebilecek şeylerdir. Ancak bu, Aelf için son değildir. Aelf Blockchain’de hâlâ başka iki benzersiz hedef vardır.

Protokol güncellemesi; ağın yeni özellikler eklemesini, hatta Konsensüs Protokolünün güncellemesini hatta yükseltmesini sağlayarak ve çıkmaz durumlardan ve protokol anlaşmazlıklarından kaçınarak ağın uzun ömürlü olmasını garanti eden bir özelliktir.

Özel Zincir Modülü; müşterilerin tam gizlilik, kontrol ve mülkiyet ile kendi yan zincirlerini oluşturmalarına izin verir. Bu; verilerin, süreçlerin ve stratejilerin duyarlılığı nedeniyle kurumsal benimseme için mevcut olması gereken kritik bir özelliktir. Şu anda Sun Network, bu özellikten veya eşdeğer bir şeyden bahsetmiyor.

Sun Network DAppChain güncellemesini inceledikten ve Aelf’in teknolojisiyle karşılaştırdıktan sonra, Aelf'in TRON tarafından belirtilmeyen bazı benzersiz özelliklere ek olarak benzer özellikler sağladığı anlaşılıyor. Bu yeni yükseltmede geliştirilen her özellik, 2 yıldan fazla bir süre önce Aelf Whitepaper'da yer almıştır ve teknik ekibimiz tarafından yıllar süren gelişme görmüştür.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/si...e-7fd1beca8769
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.