Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Kripto Para Birimleri > Altcoinler

Altcoinler Altcoinler


AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Altcoinler


Altcoinler Altcoinler

 
Seçenekler Arama Stil
  #171  
Alt 09 Eylül 2019, 11:07
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Merkle Ağacı (Merkle Tree) - Bu nedir ve neden kullanılır?Kripto para ve Blockchain teknolojisine yatırım yapmak bir şeydir, ancak Blockchain'in nasıl çalıştığını tam olarak anlamak bir başka şeydir. Aelf ekosistemi de dahil olmak üzere birçok Blockchain’de ağa dahil edilen teknolojinin bir eseri Merkle Ağacı'dır. Bu ağın birçok parçası olmasına rağmen Merkle Ağacı, doğrulama sürecinde verimliliği ve güvenilirliği nasıl sağlamayı planladığımızı belirlerken anlaşılması gereken önemli bir unsurdur.

Merkle Ağacı yeni bir şaşırtıcı keşif değildir, sadece Blockchain içinde değil güvencesiz veya P2P ortamında kullanılan oldukça yaygın bir şekilde kullanılan test edilmiş ve gerçek bir sistemdir. Aslında bu konsept, 1979'a ve Blockchain’in bir fikir olmasından önceye dayanıyor. Bilgisayar bilimcisi Ralph Merkle'den sonra adlandırılmıştır.

Basit bir ifadeyle bir Merkle Ağacı; çok fazla veri alır, bu verilerin ne olduğunu açığa çıkarmadan içinde tutulan verinin gerçekliğini/doğruluğunu kanıtlayabilen basit bir karakter dizisine sıkıştırır. Sıkıştırılmış bir dosyaya (.ZIP veya .RAR) benzer şekilde eğer belirli bir standarda göre doğru bir şekilde adlandırılırsa, kullanıcı sıkıştırmayı çıkartmadan ve açmadan içerdiği dosyaları tanıyabilir. Bu karakter dizisine (başlık) bir karma (hash) adı verilir. Karma; tek yönlü bir işlevdir, yani aynı verileri koyarsanız her zaman aynı karmayı alırsınız, ancak bu karmayı alamazsınız ve orijinal verileri çıkaramazsınız.“Ağaç” kavramı, bilim genelinde yaygın bir fikirdir ve birbirinden dallanan ebeveynleri (parent) ve çocukları (children) içeren bir yapıya atıfta bulunur. Bu durumda, tüm yapraklar (İşlemler / bloklar) ile başlamanız ve bir ebeveyn karma (Merkle Root) için geri dönmeniz anlamında baş aşağı bir ağaçtır. Şekil 1.1'de görüldüğü gibi, Merkle Ağacına dahil edilmeden önce iki kez karmalanan işlemlerle başlıyoruz. 1-100 blok L1’e, 101–200 blok L2’ye, 201–300 blok L3’e, 301-400 blok L4’e karmalar gibi işlemlere sahip olabiliriz. Bunlar daha sonra ağacın alt dalına karmalanır. Örneğin, L1 bloğu karma 0-0’a karmalanmıştır.

Bu şema, ikili ağaç dediğimiz şeyi göstermektedir. Bu, her bir ebeveynin maksimum iki çocuk dalına sahip olabileceği anlamına gelir. Teknik olarak bunu artırabilirsiniz ama ikili ağaçlar en yaygın olanıdır. Karma 0-0 ve 0–1’e sahip olduktan sonra bu, ‘ebeveyn’ karmasına karmalanır (Hash 0). Buna Merkle Root (Kök) denilen en üst karmaya gelinceye kadar devam edilir.

Bu sürecin güvenlik, hız ve verimlilik dahil olmak üzere birçok avantajı vardır. Verileri yoğunlaştırmak için bu işlemi kullanarak, her karmayı Merkle Ağaç Kökü ile eşleştirerek herhangi bir gerçek veriyi açığa çıkarmadan çok hızlı bir şekilde doğrulanabilir. Blockchain’in merkezsizleşmiş yönü ile bağlantılı olarak oluşturulan Merkle ağacının karmaşıklığından dolayı bu karmalar içinde bulunan verilerin değiştirilmesini çok zorlaştırır.

Bir ağın hızı bu teknoloji kullanılarak kolayca artırılabilir. Doğrulanacak ve daha sonra geri gönderilecek dosyaları ağ üzerinden göndermek yerine bir bilgisayarın yalnızca çok hızlı bir şekilde doğrulanabilecek karmayı (bunun yalnızca bir karakter dizisi olduğunu unutmayın) göndermesi gerekir. Bir tutarsızlık varsa o zaman alt ağaçların karmaları, kusurlu blok bulunana ve gerektiği gibi değiştirilinceye kadar talep edilir. Bu, bir hata için bütün dosyayı aramaktan çok daha hızlıdır. Tabii ki, bu aynı zamanda kaynakların daha verimli kullanımıdır.

Aelf Merkle Ağacını nasıl kullanır?

Geleneksel anlamda değildir. Normalde Merkle Ağacı bir Blockchain içerisinde kullanılacaktır. Aelf, tüm yan zincirler arasındaki birlikte çalışabilirliği kontrol etmek için Merkle Ağacı'nı kullanıyor olacaktır. Her bir yan zincir, kendi Ağacını yaratacak ve Ana Zincir içinde yer alması için Merkle Köküne sunacaktır. Yan Zincir A Yan Zincir B'den gelen bazı verileri doğrulamak isterse, Yan Zincir A Ana Zincire yaklaşacak ve verileri doğrulamak için orada saklanan Merkle Kökü ile karşılaştırmasını isteyecektir. Ana Zinciri neredeyse her bir Yan Zincirin veri doğrulama için kullanacağı bir arşive ilişkilendirebilirsiniz. Bu konsept, oldukça eşsizdir ve doğrulama sürecini büyük ölçüde geliştirecektir. Çapraz zincir birlikte çalışabilirlik için bir ortam yaratmada etkili bir süreçtir. Özel ve halka açık zincirlerin birbirleriyle konuşmasını ve herhangi bir gizlilik sorunu olmadan verileri doğrulamasını sağlar.

Bu Merkle Ağacı, Aelf tarafından Yan Zincirleri ayırmak için kullanılan Yan Zincir “Ağacı (Tree)” ile aynı değildir. Merkle Ağacı, ana zincir ve diğer yan zincirler ile verileri depolamak ve doğrulamak için kullanılır. Bir Yan Zincir Ağacı, her bir zincirin (dalın) belirli bir kullanım durumu gerçekleştirdiği kendi ağaç benzeri yapısını oluşturan birçok alt zincirlerden oluşabilir. Bu zincirlerden biri yönetmek için aşırı büyük olduğunda, birden fazla zincire bölünebilir.

Merkle ağacı, Aelf ekosisteminin sadece benzersiz değil aynı zamanda bir Blockchain ağının fonksiyon biçiminde devrim yaratan bir başka özelliğidir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/me...t-f823f5b57179
Alıntı ile Cevapla
  #172  
Alt 09 Eylül 2019, 12:26
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

- Aelf (ELF), BCNEX'de listelenmiştir.

İşlem Çiftleri: ELF/BTC, ELF/ETH ve ELF/USDT

Adres: https://www.bcnex.net/en/exchange/trade/ELF_BTC

https://twitter.com/aelfblockchain/s...89719443795968

https://twitter.com/bcnex_net/status...88711690948608

Alıntı ile Cevapla
  #173  
Alt 10 Eylül 2019, 10:12
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Chainlink Oracle ile Entegre Olacak10 Eylül 2019'da Aelf, karmaşık akıllı sözleşmeler için kurcalamaya karşı korumalı veriler sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink’i entegre ediyor olacaktır. Entegrasyon, Aelf Blockchain için bir oracle oluşturmak için Chainlink teknolojisini kullanır (Bir oracle, zincir içi akıllı sözleşmeleri kendi yerel Blockchain’inin dışındaki "zincir dışı" verilerle besleyen bir araçtır). Chainlink Oracle, Aelf Blockchain'e giren ve çıkan herhangi bir verinin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlayacaktır – Blockchain’i mevcut bir ağa uyarlanırken genellikle 'en zayıf' bağlantı olarak kabul edilen şeyi güçlendirir. Bu, yalnızca Aelf’deki akıllı sözleşmelerin dünyadaki veri kaynaklarına ve API'lere güvenli bir şekilde bağlanmasına izin vermekle kalmayacak; aynı zamanda Ethereum, Google Cloud, Zilliqa ve diğerleri gibi Chainlink ekosistemindeki diğer ağlara bağlantı da sağlayacaktır.

Chainlink, akıllı sözleşmelere dış veri sağlayabilen ilk merkezi olmayan oracle çözümüdür. Sonuç olarak akıllı sözleşmelerin güvenliği ve determinizmi, gerçek dünyadaki dış olayların bilgisi ve genişliği ile birleştirilebilir. Chainlink; marketteki, sıcaklıktaki, planlardaki/programlardaki veya diğer halka açık verilerdeki değişikliklere otomatik olarak yanıt verilmesini gerektiren gerçek hayattaki birçok uygulamalarda kritik olan herhangi bir harici API'ye erişim ile akıllı sözleşmeler sağlar.

Zincir dışı veriler, Blockchain’e yazılmadan önce manipülasyona veya hataya açık olabilir. Aelf’in işletmelere ve uygulamalarına hizmet etmeye odaklandığı göz önüne alındığında dış dünyayı Aelf Blockchain eko sistemi ile güvenli bir şekilde köprülemek ve girdi verilerinin kurcalamaya karşı korunmasını garanti etmek son derece önemlidir. Aelf için oracle inşa etmede iş birlikçi çaba, işletmelere ağımızın güvenirliği konusunda daha fazla güven aşılayacaktır.

Harici veri almaya ek olarak Chainlink oracle düğümü, Aelf verilerini diğer ekosistemler ve ağlar boyunca hem zincir içinde hem de zincir dışında diğer taraflara güvenilir bir şekilde sağlayacaktır. Aelf Kurucu Ortağı ve COO’su Zhuling Chen, yeni entegrasyonu şöyle açıkladı:

“Aelf, işletmelere kapsamlı ve gerçek dünyadan bir çözüm sunmaya devam etmekten heyecan duyuyor. Bu entegrasyon, Aelf Enterprise (Kurumsal) platformunu kullanan tüm müşterilerimize en yüksek kaliteyi, güvenliği ve güvenilirliği sağlamadaki bir sonraki adımdır.”

Chainlink Global İş Geliştirme Başkanı Daniel Kochis, “Aelf ile iş birliği yaparak Chainlink, topluluklarının akıllı sözleşmelerine ve kurumsal kullanım durumlarına zincir dışı uç noktalardan kanıtlanabilir şekilde doğru verileri sağlamak için heyecan duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Aelf hakkında:

Aelf, iş dünyasında Blockchain öncülüğünü yapan çok zincirli bir ağ ve akıllı sözleşme platformudur. Aelf’in blok zinciri; kendi uygulamalarını oluşturma zorunluluğu olmadan işletmelere uygulamalarını halka açık zincir alanında veya kendi özel zincirlerinde çalıştırmalarını sağlayacaktır. Aelf ekosisteminde her bir uygulamanın yüksek performansı güvence altına almak için kendi kaynakları olacaktır. Aelf’in tokeni (ELF), yakın zamanda Huobi’nin HB10 fonu tarafından köklü platformuna dayanarak en güvenilir 10 yatırımdan biri olarak seçildi. Aelf, ilk test ağı sonuçlarını yaklaşık 15000 saniye başına işlem (TPS) olarak duyurmuştu.

Chainlink hakkında:

Chainlink; akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri yayınlarına, web API'lerine ve geleneksel banka ödemelerine güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink, Gartner gibi önde gelen bağımsız araştırma firmaları tarafından sürekli olarak en iyi Blockchain teknolojilerinden biri olarak seçilmektedir. Büyük işletmelere (Google, Oracle ve SWIFT) ve önde gelen akıllı sözleşme geliştirme ekiplerine yüksek güvenlikli ve güvenilir Oracle’lar sağladığı çok iyi bir şekilde bilinmektedir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ch...p-77533e18206c
Alıntı ile Cevapla
  #174  
Alt 10 Eylül 2019, 11:08
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

***128266; ELF, Crypto.com uygulamasında listelenmiştir.

https://twitter.com/cryptocom/status...20189075378178

Alıntı ile Cevapla
  #175  
Alt 12 Eylül 2019, 09:14
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf'in resmi Türkiye Telegram grubu olan https://t.me/aelf_turkish adresinde "Aelf Puan Yarışması" olarak adlandırılan yeni ve ödüllü bir topluluk etkinliği bugün itibariyle başlayacaktır. Tüm detaylar için https://t.me/aelf_turkish adresini ziyaret edebilirsiniz.

Alıntı ile Cevapla
  #176  
Alt 13 Eylül 2019, 10:32
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps) Blockchain Benimsenmesini Olumlu mu Yoksa Olumsuz mu Etkiliyor?DApp'ler potansiyel olarak Blockchain’in benimsenmesinde en önemli bileşenlerden biridir. Onlar bir anlamda benimsenmenin gerçek dünyasıdır, bir yazılım parçasından bir çözüme geçişi temsil ediyorlar.

DApp’ler nedir?

DApp, merkezi olmayan uygulamanın kısaltmasıdır. Merkezi olmayan bir Blockchain üzerinde çalışan herhangi bir uygulamaya teorik olarak dApp denebilir. DApp'lerin çoğunluğu, temel Blockchain’i oluşturanlarla ilişkili olmayan 3. taraflar veya ekipler tarafından geliştirilmiştir. Farklı Blockchainler için tasarlanmış birden fazla varyasyon mevcut olmasına rağmen bir dApp, bir bireysel Blockchain’e özgüdür.

Windows ve Apple’da mevcut olabilen bir uygulamaya benzer şekilde, üzerinde çalışması gereken işletim sistemine bağlı olarak ayrı bir yükleyiciye sahip olacaktır. Temel olarak bir dApp’ın eşdeğeri, bir yükleme dosyası aracılığıyla PC'nize veya telefonunuza yüklediğiniz herhangi bir uygulamadır (bazıları etkileşimli bir web sitesi olmasına rağmen) ve temel Blockchain kendi cihazınızın işletim sistemidir.

Her şey bir dApp değildir

Blockchain üzerinde çalışan bazı uygulamalar, teknik olarak bir dApp olarak sınıflandırılmayabilir çünkü IBM'in izin verilen bir özel Blockchain üzerinde çalışan bir uygulama olan FoodTrust uygulaması gibi tamamen merkezsizleştirilmemiş olabilirler. Genel olarak konuşursak, izin verilen özel bir Blockchain sınırlı ya da merkezsizleşmemiş anlamına gelir ve bazı örnekler basitçe bir veri tabanı olarak sınıflandırılabilir.

Aslında, Blockchain teknolojisinin kurumsal düzeyde benimsenmesi için sınırlayıcı faktörlerden biri, Blockchain kullanan herhangi bir uygulamanın tamamen merkezsizleştirilmesi ve dolayısıyla kamuya açık hale getirilmesi gerektiği konusundaki yanlış anlama ile doğrudan ilgilidir. Bu açıkça yanlıştır. Gerçekte Blockchain’de çalışan bir uygulama, tamamen merkezi bir veri tabanı veya tamamen merkezi olmayan bir halka açık ledger ve bunların arasındaki her şey olabilir.

DApp'ın Yükselişi

Ethereum'un 2015 yılı ortalarında akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi ile piyasaya sürülmesi, geliştiricilerin Blockchain özelliklerini kullanan uygulamaları uygun şekilde tasarlayabilecekleri ortamı yarattı. Bundan önce Blockchain kullanımı, tek tek izole edilmiş ve basit bir işlev olarak finansal işlemlerle sınırlıydı. Akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi, sadece işlemlerin bir “if then” tasarımda birbirine bağlanmasına izin vermekle kalmadı, aynı zamanda uygulama potansiyelini diğer birçok sektöre ve endüstriye yaydı. dApp gelişiminin 2017'nin etkisi ile hareket etmesi 2 yıl sonrasına kadar değildi. Başka bir 2 yıl ve dApp gelişmesi, artık her gün onlarca dapp çalıştıran çoğu Blockchain platformu ile normdur.

State of the Dapps (https://www.stateofthedapps.com/ ) ve Dapp Review (https://dapp.review/ ) tarafından sunulan gibi DApp gelişimini destekleyen Blockchain platformları; Ethereum, Tron, EOS, IOST, WICC, STEEM, Ont, Neo, Loom, Tomo, Nas, Bos, POA, xDai, Klaytn, GoChain'den oluşur. Her bir web sitesi, bu platformlarda mevcut dApp'lerin çoğunluğunu sırasıyla 3.021 ve 3.113 dApp'ler ile listelemektedir.Ethereum en fazla dApp sayısına sahip olmasına rağmen aktif kullanıcıların sayısı, EOS ile karşılaştırıldığında günde 4-8 kat daha düşüktür.

dApp Benimsenmesi

Daha da şaşırtıcı olan şey hem State of the Dapps hem de DappReview’in istatistiklerine göre, dApp başına ortalama 35-45 kullanıcı ve EOS’un dApp başına yaklaşık 150 kullanıcı ile en başarılı platform olmasıydı.

Bu, bu dApp'lerin çoğunun başarısının ciddi şekilde sınırlı olduğunu veya hiç etkili olmadığını gösterir. Aslında DappReview'a göre ilk 5 EOS dApp, aktif EOS kullanıcılarının %70'inden fazlasını oluşturuyor. Bir de bunun üstüne dApp’ların yarısından fazlası kumarhane ve yüksek risk kategorisine giriyor. Marka imajı ve ahlaki duruşlar üzerindeki endişeler nedeniyle bir bütün olarak, birçok kişi ve kuruluşlar bu dApp’ler ve potansiyel Blockchain ile bağlantılarını sınırladığından bu, büyük ölçüde benimsenmeyi sınırlayabilir.Mevcut dApp durumuyla ilgili bir endişe, bunun daha geniş kamuoyuna verdiği zihniyet veya imajdır. Çok sayıda yüksek riskli ve kumarhane / gazino dApp'ler, halkın aklındaki olası Blockchain kullanım durumunu sadece riskli finansal teşvik programlarına daraltabilir. Gerçekte bu, bu teknolojinin uygulanabileceği birçok uygulamadan sadece biridir. En büyük ilerlemelerin bir kısmı, uygulamalarını tamamen merkezi olmayan bir şekilde geliştirmek istemeyen işletmeler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), ana platform olan CHESS'e (https://www.asx.com.au/services/chess-replacement.htm) Blockchain odaklı bir geliştirme şirketi olan Digital Assets aracılığıyla yeni bir yükseltme geliştiriyor. Bu projenin, 2016’dan beri prototip gelişimine rağmen, 2021'den önce tam olarak başlatılması beklenmemektedir. Bu uygulama, platformda kayıtlı kullanıcı olan binlerce kurum ve aracının kullanımına açık olacak ancak uygulama ASX tarafından yönetilecek ve çalıştırılacaktır.

IBM, Walmart ile FoodTrust (https://cointelegraph.com/news/natio...n-traceability) adlı tedarik zinciri uygulamasını hayata geçirdi ve ABD, Avrupa ve Avustralya da dahil olmak üzere tüm dünyada endüstri genelinde sayısız müşteriye yer verdi. Bu uygulama, aynı zamanda izin verilen bir özel blockchain olarak da çalışmakta ve merkezsizleşmiş değildir.

Visa, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıran bir Blockchain esin kaynağı olan Visa B2B Connect'i (https://cointelegraph.com/news/visa-...-of-blockchain) başlattı. Ağ, Hyperledger'ın (https://cointelegraph.com/tags/hyperledger) öğelerini birleştirmiştir ve IBM ile iş birliği içinde geliştirilmiştir.

Yukarıdakiler gibi işletmeler tarafından geliştirilen kullanım durumlarının çoğu, Blockchain’in belirli bir sorunu çözmek için geliştirilen daha büyük bir çözümün parçası olması gerçeğinden dolayı kullanıcılar tarafından küresel olarak daha geniş bir benimsenmeyi görecektir. Bu, çözdükleri belirli bir sorun olmadan Blockchain için bir uygulama sağlamak amacıyla geliştirilen dApp'lerin çoğuna zıttır.

Benimsenme açısından Blockchain teknolojisini sergilemek için bir dApp geliştirmenin faydalı olduğu zaman geçmiştir. Odak, kendilerini belirli bir endüstri veya bir Blockchain odaklı uygulama için bir yazılım çözümü olarak konumlandıran bir şirketle daha bütünsel olmalıdır. Ek olarak, yazılım çözümlerinin tam olarak ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesine olanak tanıyan temel halka açık ve özel Blockchain platform teknolojisinde iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Burası Aelf'in devreye girdiği yerdir. Mevcut işletmeler ve yazılım çözüm sağlayıcıları için doğru Blockchain uygulaması ile çözümlerini geliştirmek için ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanmış bir tramplen etkisi sağlayacak bir platform geliştiriyoruz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ar...n-a2d66cb622a6
Alıntı ile Cevapla
  #177  
Alt 14 Eylül 2019, 10:54
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Blockchain NASDAQ, Google Cloud, Oracle, SAP, Ethereum ve Bitcoin ile iletişim kuracakAelf; yalnızca iletişim kurma yeteneğine sahip olmayan, aynı zamanda güvenilir ve değişmez veri Oracles’ı aracılığıyla diğer Blockchainler’den ve veri kaynaklarından doğrulanabilir verilere dayanan birkaç Blockchain’den biri olacaktır.

Chainlink Oracles ile bağlanarak Aelf Blockchain; NASDAQ, Google Cloud, Oracle ve SAP gibi veri kaynaklarına ve Bitcoin ve Ethereum gibi Blockhainler’e erişime sahip olacaktır. Oracles, veriyi doğrulayarak verinin Aelf Blockchain’e gönderilmeden önce hem güvenilir hem de doğru olmasını sağlar. Bu, ekosistemde çalışan akıllı sözleşmelerin doğruluğunu ve güvenliğini büyük ölçüde artırır.

Ek olarak Aelf ekosistemi dışında bu tür güvenilir veriler sağlayarak Blockchain uygulamasının bir çözüm olarak uygulanması, daha önce benzer çözümlerin uygulanması konusunda endişeli olan birçok işletme için gerçekçi bir seçenek haline gelmiştir.

Bu neden benzersizdir?

Blockchainler doğal olarak diğer veri kaynaklarına veya Blockchainler’e kendi başlarına bağlanma yeteneğinden yoksundur. Bu, belirli sonuçlara veya durumlara dayanarak yürütmeye çalışan akıllı sözleşmeler için çok sınırlı bir mevcut veri setiyle sonuçlanır.

Bu temel konuyu hafifletmek için diğer kaynaklardan veri girişine izin vermek için Blockchainler’e bağlı bağlayıcıların geliştirilmesi, bir Oracle şeklinde mevcut olan birçok seçenekle sonuçlanmıştır. Bu Oracles; akıllı sözleşmeden veri talebini alan, arama yapan ve ilgili sonuçları derleyen merkezi bir 3. taraftır. Bu, bir anlamda halka açık bir merkezsizleşmiş Blockchain’in amacını yitirerek bu Oracles’lara büyük ölçüde güven duyulmasını gerektirir. Oracles, Blockchain’deki en zayıf halka haline gelir ve akıllı sözleşmelerin hatalı verilere bir cevap olarak yanlış bir işlem yürütmesine neden olabilecek manipülasyon veya kurcalamaya açıktır.

Blockchainler’e gerçek zamanlı veriyi güvenilir ve doğrulanabilir bir şekilde sunan çok az seçenek vardır.

Akıllı Sözleşmeler nedir?

Bir akıllı sözleşme; merkezsizleşmiş bir Blockchain altyapısında yürütülen belirleyici, kurcalamaya karşı korumalı ve güvenilir bir dijital anlaşmadır.
Akıllı sözleşmelerin iki nedenden dolayı standart, günlük sözleşmeler üzerinde üstünlüğü vardır.

İlk olarak akıllı sözleşmeler; güvenilir, paylaşılan kayıtlardır. Bireysel tarafların tek bir doğruluk kaydının olmamasından dolayı birden fazla departmanın birbiriyle çelişen iş akışlarına sahip olduğu modern şirketler için bir nimet olan kendi yedek kopyalarını tutmalarına gerek olmadığından çok güvenlidirler.

İkinci olarak akıllı sözleşmeler, oldukça belirleyicidir. Geleneksel senaryolarda sözleşmeler, hata veya isteksizlik dışında kararlaştırıldığı gibi yürütülmeyebilir. Akıllı sözleşmeler, tam olarak yazıldığı gibi yürütüldüğü ortamlarda çalıştırılır ve her adımda onay gerektirmez. Önceden belirlenmiş koşullar yerine getirilmişse, anahtar parametreler otomatik olarak yürütülür.

Oracles nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi Oracles, temel olarak bir Blockchain’i dış veri kaynaklarına, pazar yayınlarına veya web API'lerine bağlayan bir portaldır. Gerçek dünya pazarlarındaki ve web API'lerindeki veri yayınları, genellikle Blockchainler ve akıllı sözleşmeler gibi belirleyici değildir. Oracles, dış ve deterministik olmayan bilgileri bir Blockchain’in belirli koşulları anlayabileceği ve yürütebileceği bir formatta özümseyebilecek bir köprü görevi görür.Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli Oracles biçimleri vardır:

- Donanım Oracles
- Yazılım Oracles
- Konsensüs Oracles
- Gelen Oracles
- Giden Oracles

Donanım Oracles, somut fiziksel nesnelerle entegre sensörlerdir. Birincil örnekler, ürünlerin çevresel koşulları gibi verileri Blockchain’e beslemek için RFID etiketlerinin kullanılmasıyla tedarik zinciri takibinde olacaktır.

Yazılım Oracles, web API'leri gibi üçüncü taraf kaynaklardan veri çeken ve uçuş durumları ve hava durumu verileri gibi gerçek dünya bilgilerini içerebilen en yaygın formdur.

Konsensüs Oracles, merkezsizleşmiş Oracles'e doğru bir adımı temsil eder ve özgünlüklerini ve doğruluğunu belirlemek için çeşitli Oracles'dan gelen verileri özel yöntemlerle toplamaya dayanır.

Gelen Oracles, “bu fiyat bir varlık tarafından karşılanıyorsa, bir satış tetikle” gibi yazılım Oracles’ları ile ilgili “eğer bu gerçekleşirse bunu yap” senaryolarını yansıtır.

Giden Oracles, akıllı sözleşmelerin üzerinde bulundukları Blockchain ağının dışındaki kaynaklara veri göndermesine olanak tanır ve aynı zamanda Yazılım Oracles’larıdır.

Chainlink Çözümü

Chainlink, akıllı bir sözleşmeyi tetikleyen bir Blockchain’e dahil edilmeden önce veri doğruluğunu tanımlayan ve doğrulayan merkezi olmayan bir Oracle ağı geliştirmiştir. Chainlink Blockchain, akıllı sözleşmeler tarafından yapılan bireysel veri taleplerine cevap veren oracle düğümlerinden oluşur. Blockchain sistemine 3 bileşen vardır:

• İtibar Sözleşmesi
• Emir Eşleştirme Sözleşmesi
• Toplama Sözleşmesi

İtibar Sözleşmesi, oracle servis sağlayıcı metriklerini depolamak ve izlemek için özel bir yöntem kullanır.

Emir Eşleştirme Sözleşmesi, bir servis seviyesi anlaşması (Service Level Agreement - SLA) alır ve eş zamanlı olarak oracle sağlayıcılarından teklif alırken SLA'nın veri parametrelerini kaydeder.

Toplama Sözleşmesi, oracle sağlayıcısının cevaplarını toplar ve ilk ChainLink sorgusunun son toplu sonucunu hesaplar.

Temel olarak bir akıllı sözleşme, Chainlink aracılığıyla SLA şeklinde bir veri talebi yapacaktır ve bu, oracle düğümlerinin her birine yayınlanacaktır. Oracle düğümleri, verileri sağlayacak ve veri talebini tamamlamak için bir teklif sunacaktır. Tüm bunlar Emir Eşleştirme Sözleşmesi tarafından yönetilir, gönderilen veriler daha sonra farklı düğümlerden gelen birden fazla yanıtı karşılaştırarak Toplama Sözleşmesi aracılığıyla doğruluk için karşılaştırılır.

Tamamlanan her bir SLA'dan kaynaklanan ilgili bilgiler, İtibar Sözleşmesine geri gönderilecektir ve sonuç olarak alınan teşviki etkileyen her bir düğümün itibarını değiştirir.

SLA, kullanıcıların Oracles'ın itibarı veya kaç Oracle’ın dahil edilmesi de dahil olmak üzere istenen veri kümeleri için açık parametreler ve girdiler belirlemesine izin verdiği için bu sistemin temel bir bileşenidir.

Zincir dışı verilerden zincir içi verilere geçiş, her bir oracle tarafından bilginin zincir dışından alınması ve doğrulama için zincir içine gönderilmesi ile tamamlanır. Bir veri talebini tamamlamak için kullanılan verilerine sahip olan Oracles, itibarlarına göre ağırlaştırılan LINK adı verilen Chainlink tokenleri ile sağlanır.Hali hazırda Chainlink; Bitcoin, Ethereum ve Hyperledger gibi Blockchainler’in yanı sıra NASDAQ, Google Cloud, Oracle, SAP ve çoklu bankalar gibi diğer veri kaynaklarından da veri çekmektedir. Ek olarak Aelf ile bağlanarak sadece bu kaynakların herhangi birinden gelen veriler, Aelf Blockchain'deki akıllı sözleşmeleri tetiklemekle kalmaz; aynı zamanda Aelf Blockchain'deki veriler artık Ethereum veya Hyperledger gibi Blockchainler de dahil olmak üzere diğer platformlardaki olayları tetiklemek için kullanılabilir.

İletişim birlikte çalışabilirlik anlamına mı geliyor?

Birçok Blockchain’in geliştirmek istediği özelliklerden biri, çapraz zincir birlikte çalışabilirliğidir. İletişimi tartışırken bu kolayca Blockchain birlikte çalışabilirliği olarak yanlış yorumlanabilir ancak gerçekte onlar aynı şey değildir. Evet, birlikte çalışabilirlik Blockchainler arasında iletişim gerektirir ancak ayrıca bundan da fazlasını gerektirir. Aelf Blockchain, uygun Blockchain birlikte çalışabilirliği özelliğine sahip tam bir çözüm geliştiriyor ve bu, Chainlink’in oracle ağı ile çalışacaktır.

KAYNAK: https://medium.com/@mappopk/aelf-blo...n-e6863f3b27a9
Alıntı ile Cevapla
  #178  
Alt 17 Eylül 2019, 10:53
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

- Aelf COO'su ve Kurucu Ortağı Zhuling Chen, Şanghay'da düzenlenen Staking Sonbahar Forum'una katıldı. Farklı paydaşların staking ekonomideki rolleri ve Pos'taki tipik zorluklar hakkında konuşuldu.

Alıntı ile Cevapla
  #179  
Alt 18 Eylül 2019, 10:54
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Alıntı ile Cevapla
  #180  
Alt 19 Eylül 2019, 16:46
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Teknik Konuşmalar: Bağımlılık Enjeksiyonu Bölüm 1

Yiqi Zhao tarafından yazılmıştırBağımlılık enjeksiyonu (dependency injection) nedir?

Geliştirici topluluğu içerisinde, "bağımlılık" olarak adlandırılan bir konsepte sahibiz. Bir programın bir üçüncü parti kütüphanesini kullanması gerektiğinde, bu kütüphaneyi bağımlılık olarak adlandırılabilir. Fakat "enjeksiyon" nereden geliyor?

Bir insana değer bulmak için karşıtına bakmanız gerektiği söylenir. Bağımlılık enjeksiyonunun karşıtı bağımlılık aramasıdır (dependency lookup). Bağımlılık enjeksiyonu ve bağımlılık araması, Kontrolün İnversiyonu (Inversion of Control - IoC) uygulamasının iki yoludur.

IoC ve Bağımlılık Enjeksiyonunun temel amacı bir uygulamanın bağımlılıklarını ortadan kaldırmaktır. Bu, sistemi daha ayrışmış ve bakımlanabilir kılar.

IoC

İlk önce IoC'yi anlamaya çalışalım. Eski bilgisayar programlama günlerine geri dönerseniz program akışı, kendi kontrolünde çalıştırırdı. Örneğin, aşağıdaki akış şemasında gösterildiği gibi basit bir sohbet uygulaması akışını düşünelim.

1- Kullanıcı sohbet mesajı gönderir.

2- Uygulama, diğer taraftan gelen mesajı bekler.

3- Hiçbir mesaj bulunamazsa, 2. adıma gider ya da 4. adıma geçer.

4- Mesajı görüntüler.

5- Kullanıcı çalışmalarına devam eder.Şimdi program akışını yakından analiz ederseniz, bu sıralıdır. Program kendi kendini kontrol ediyor. IoC, programın kontrol akışını yönetecek başka birine devrettiği anlamına gelir. Örneğin, sohbet uygulaması olayını temel alarak yaparsak programın akışı aşağıdaki gibi olacaktır:

1- Kullanıcı sohbet mesajı gönderir.

2- Kullanıcı çalışmalarına devam ediyor.

3- Uygulama olayları dinler. Bir mesaj gelirse, olay etkinleşir ve mesaj alınır ve görüntülenir.Programın akışını görürseniz, sıralı değildir, olayı temel alır. Yani şimdi kontrol tersine çevrildi. Akışı kontrol eden dahili program yerine, olaylar program akışını yönlendirir. Olay akışı yaklaşımı, daha fazla esnekliğe yol açan dolaysız bir başvuru olmadığından daha esnektir.

IOC'nin sadece olaylar tarafından uygulandığı sonucuna varmayın. Kontrol akışını geri arama delegeleri, gözlemci modeli, olaylar, DI (Bağımlılık enjeksiyonu) ve başka birçok yolla delege edebilirsiniz.

DI (Bağımlılık enjeksiyonu) IOC'nin bir alt kümesi iken IOC genel bir ana terimdir. IOC, uygulama akışının ters çevrildiği bir konseptir.

Daha önce bahsedilen iki yöntem, bağımlılık enjeksiyonu ve bağımlılık araması, her yerde kullanabileceğiniz yöntemlerdir.

Servis konumlandırıcısını (service locator) Spring Framework'de duymuş olabilirsiniz. Şimdi Servis konumlandırıcısının bir model karşıtı olduğunu düşünen birçok öncüller vardır. Aslında Servis konumlandırıcısı, bağımlılık aramanın somut bir uygulamasıdır. Servis konumlandırıcısı ve bağımlılık enjeksiyonu fikri esasen zıt olmasına rağmen, MS.DI bağımlılık enjeksiyon yapısını uygularken Servis konumlandırıcısını kullanır.

Eğer Spring'i kullanmadıysanız, sorun değildir.

İkisi arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışalım. Açıkçası, Bağımlılık Enjeksiyonu temel olarak enjekte etme ile ilgilidir. Yığın Taşması (stack overflow) üzerine Bağımlılık Enjeksiyonu konusunda çok ilginç bir cevap vardır. Soru, beş yaşındaki bir çocuğa bağımlılık enjeksiyonunun nasıl açıklanacağıdır:

Bir çocuk kendi başına buzdolabından bir şeyler çıkardığında, sorun çıkartabilir. Kapıyı açık bırakabilirler veya anne ya da babanın sahip olmasını istemediği bir şey alabilirler. Hatta sahip olmadıkları veya süresi dolmuş bir şeyi bile arıyor olabilirler.

Yapmaları gereken şey "öğle yemeği ile içmek için bir şeye ihtiyacım var" gibi ihtiyacı belirtmek ve sonra ebeveyn, yemek için otururken bir şeylerinin olduğundan emin olacaktır.

Bu yüzden doğru yaklaşım, çocuklara neye ihtiyaçları olduğunu sormaktır; o zaman buzdolabından bir şey bulur ve onlara veririz.

Bir benzetme yapacak olursak buzdolabından bir şeyler alan çocuklar bağımlılık aramaya benzer; çocuklara yetişkinler olarak bir şeyler sunduğumuzda, bu bağımlılık enjeksiyonudur.

Bağımlılık enjeksiyonunu ayrıntılı olarak tartışmadan önce, tasarım modellerinin beş prensibini gözden geçirmemiz gerekir (bazı yerler altı hatta yediden bahseder, ancak bunlar temel olarak beştir). Bu serideki 2. bölümde bu ilkelerin ilk çifti incelenecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...1-a95714f41042

Konu KursatAelf tarafından (20 Eylül 2019 Saat 10:53 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.