Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Kripto Para Birimleri > Altcoinler

Altcoinler Altcoinler


AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Altcoinler


Altcoinler Altcoinler

 
Seçenekler Arama Stil
  #201  
Alt 12 Kasım 2019, 11:49
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)
Alıntı ile Cevapla
  #202  
Alt 15 Kasım 2019, 22:33
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 2Blockchain teknolojisine genel bir bakış ile geçen haftaki bölümden sonra çapraz zinciri incelemeye başlayacağız. Üçüncü modülde çapraz zincirin ne olduğunu, neden çapraz zincirin gerekli olduğunu ve mevcut çapraz zincirli çözümün temel durumunu anlayacağız.

Çapraz Zincir Nedir?

Genel olarak konuşursak çapraz zincir, A zincirinde oluşturulan verilerin bir şekilde B zincirine uygulanmasını sağlar.

Sezgisel anlayış kesinlikle çok basittir, ancak bu yönün neden bu kadar önemli olduğunu açıklamamaktadır. Blockchain'in açık bir sistem olduğunu söylüyoruz. Veri, ağ içinde şeffaftır. Düğümler ve uygulamalar serbestçe eklenebilir. Ağ arayüzleri bağlamak için kullanılabilir ancak blok zincir sisteminin kendisi hala kapalıdır. Dünya hala kapalı bir sistemdir ve farklı blok zincir sistemleri doğrudan birbirine bağlanamaz. Örneğin, iki banka hesabınız varsa bankalar arasında fon transferi yapmak çok uygundur ancak bunların hepsi işin bu bölümünü güvenli ve hızlı kılmak için bağımsız sistemlerdir.

Neden Çapraz Zincire İhtiyacımız Vardır?

Bankalar arası transfer çevremizdeki kapalı sistemlerin bağımsızlığını kırmanın bir örneğidir. Bu nedenle kapalı sistemlerin motivasyona sahip olduğunu ve atılım yapması gerektiğini söylüyoruz. Bu atılım için 5 ana gereksinim vardır.

1. Zincirler arası (çapraz zincir) işlemler, az önce bahsettiğimiz bankalar arası transferlere çok benzerdir. Varlıklar bir zincirden diğerine transfer edilir. A zincirinde varlığınız var ve B zincirindeyim. Değişimi tamamlayabilmemiz gerekir.

2. Varlık değişiminden kaynaklanan en önemli talep, merkezi olmayan borsadır. Çoğu borsa şu anda tamamen merkezi bir şirket tarafından işletilmektedir.

3. Kaynak yalıtımı ve zincir genişlemesi.

4. Varlık haritalamanın daha sonraki bir aşamada kendi zincirine eşlenmesi gerekir. Çapraz zincir teknolojisi yoksa, bu işlem merkezi bir kuruluş tarafından tamamlanmalıdır.

5. Keşfedilmemiş senaryolar, henüz keşfetmediğimiz bir gerekliliktir. Çapraz zincir teknolojisinin kademeli olarak olgunlaşmasıyla birlikte, daha fazla çapraz zincir senaryosu olacak ve bu nedenle esnek olmalıdır.

Çapraz Zincirin Zorlukları

Çok fazla çapraz zincir ihtiyacı vardır, çapraz zincir teknolojisinin neden henüz büyük ölçekte ticarileştirilebileceği noktaya kadar gelişmediği şaşkınlık yaratıyor. Çapraz zincir çözümlerinin karşılaştığı zorluklara bakalım:

1. Blockchain'in kalbi merkezsizleşmedir ancak çapraz zincir aslında zincir dışından veriler sunar. Bu süreçte çapraz zincir fonksiyonların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve merkezsizleşmeyi sağlamak zordur.

2. Zincirin düzgün çalışması, zincirin çapraz zincir işlevi nedeniyle yeni bloklar üretmeyi durduramayacağı anlamına gelir.

3. Zincirdeki varlıkların güvenliğini sağlamak. Zincir çoğunlukla varlık işlemlerine katılır ve bu işlem varlık güvenliğini garanti etmelidir.

4. Çapraz zincir veri tutarlılığı. Çapraz zincir verisi, dış zincire aittir ve tutarlılığını garanti etmesi gerekir.

5. Veriler arasında yükleme sorunu. Bu problem bir verimlilik problemidir. Yük çok yüksekse, zincirin verimini etkiler.

6. Genel amaçlı bir çözümün tasarımı. Şu anda, her bir halka açık zincirin yapısı ve mantığı farklıdır. Genel amaçlı bir çözüm, gereksiz gelişmeyi azaltabileceği ve geliştirme verimliliğini artırabileceği için kritik öneme sahiptir.

Çapraz Zincir Çözümleri

Şimdi iki çözüme bakalım. İlk yöntem Noter yöntemidir. Buradaki noter, sosyal yaşamımızda notere benzer bir rol oynamaktadır. Yetkili bir üçüncü taraf kuruluş veya birey tarafından işletilmektedir. Noterin rolü, işlem doğrulamasını tamamlamak ve doğrulama sonuçlarını ve diğer verileri diğer zincirlere iletmektir. Bu modelin kullanımı kolaydır, ancak eksiklik bunun yüksek derecede merkezileşme sağlamasıdır. İnsanlar üçüncü taraf kurumlara güvenmek zorundadır ve üçüncü taraf kuruluşlar çok oturumlu işlevsellik gibi koruma mekanizmaları uygulasalar bile çoğu zaman merkezi kuruluşlardır. Ancak bu modelin avantajı, noter tarafın mevcut zincir arayüzü ve verileriyle etkileşime girebilmesi koşuluyla mevcut halka açık zincir bazında çapraz zincir işlevlerinin uygulanmasının daha kolay olmasıdır.

İkinci yöntem, veri rölesini sözleşme veya bağımsız zincir aracılığıyla tamamlayan ve işlemlerin doğrulanması diğer zincire devredilen röle modudur. Bu model noter rolünü ortadan kaldırmaktadır ve çapraz zincir işlemler doğrudan ağ içindeki düğümler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çapraz zincir verileri belirli bir zincir tarafından sözleşme yapılır veya engellenir ve son olarak diğer zincirin sözleşmesine veya bloğuna ulaşır. Bu modelin temel bir unsuru, yüksek derecede bir merkezsizleşmeye sahip olması ve dış kurumlara dayanması gerekmemesidir. Ancak bu modele daha büyük zorluklar eşlik ediyor ve uygulanması zordur. Farklı blok zincir ağ doğrulama mekanizmaları büyük ölçüde değişir ve farklı şekilde işlenmesi gerekir. Son çapraz zincir projelerinin çoğu, Cosmos ve Polkadot gibi röle modu tasarımına dayanarak geliştirilmiştir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...2-9495981c0e5f
Alıntı ile Cevapla
  #203  
Alt 20 Kasım 2019, 00:25
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

EOS Zayıflığı İki DoS Saldırısına İzin Verir, Aelf Aynı Zayıflığa Sahip Olmadığını Onaylar
Blockchain ağları bilgisayar korsanları tarafından düzenli olarak hedeflenir ve Blockchain sistemlerindeki en yaygın saldırı türlerinden biri Hizmet Reddi (DoS) saldırılarıdır. Hizmet Reddi saldırıları genellikle hedeflenen ağın ağda meşru isteklerin yerine getirilmesini önlemek için sistemi aşırı yükleme gibi gereksiz isteklerle doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

DoS'un daha gelişmiş bir yöntemi, bir sunucuya veya ağa saldırmak için birkaç makine kullanılarak gerçekleştirilen bir Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısıdır. Bu yazıda, ilk olarak 10 Ocak 2019'da gerçekleşen iki İşlem Sıkışıklığı Saldırısı ile sonuçlanan belirli bir EOS zayıflığını tartışacağız. Ayrıca Aelf platformunun bu tür ihlal türlerine karşı herhangi bir kırılganlığın olmamasını sağlamak için nasıl tasarlandığını analiz edeceğiz.

EOS ağı, kullanıcının imzaladığı işlemlerin gelecekte gerçekleşecek ertelenmiş işlemleri planlamasına izin verecek şekilde oluşturulmuştur. Buradaki sorun, ertelenen işlemlere kullanıcı tarafından imzalanmış işlemlere öncelik verilmesidir; bu da gelecekteki kullanıcı imzalı işlemlere erişimi reddeder. Yukarıda açıklandığı gibi, eğer saldırgan ölü döngülerle büyük miktarda ertelenmiş işlem yaratırsa, ağı aşırı sıkıştırarak ve EOS Blockchain'i durdurmanın bir sonucu olarak tüm CPU'nun gücünü kullanarak zaman aşımına uğrayabilir.

EOS.Win Kumar dApp ve EIDOS Token Airdrop İşlem Sıkışıklığı Atak Örnekleri


Bu özel saldırı ile bilgisayar korsanları, EOS.Win adında bir kumar DApp’ini hedef aldı. Saldırı çoğu DoS saldırısından farklıydı çünkü normal sözleşme katmanı yerine Blockchain katmanını hedefledi. Bu saldırıyı yapan bilgisayar korsanları, blok üreticilerinin geçerli işlemleri olan bloklar üretmelerini engellemek için birçok ertelenmiş çöp işlemi oluşturarak bir DoS boşluğundan yararlandı. Bu saldırı muhtemelen EOS Ağı'nda bulunan en kritik hizmet reddi boşluğuydu.

Bu tür bir saldırı kitlesel ölçekte tamamlanmışsa, ağdaki tüm DApp'lerin düzgün çalışmamasına yol açabilir. Bu özellikle potansiyel olarak büyük bir varlık kaybına neden olan ve EOS ekosisteminin daha da gelişmesini ciddi şekilde etkileyen, büyük miktarda dijital varlığa sahip olan kumar uygulamalarını etkileyecektir. Bu zayıflığın bir soruna sebep olduğu tek zaman bu değildir, bu yıl ekim ayında gerçekleşen son saldırı oldu.EOS protokolünün şu ana kadar farklı DoS türlerine veya işlem tıkanıklığı saldırılarına karşı zayıflığı ele alınmadı ve gerçekte normal olarak işlev gören blok zinciri olarak 'beklenen davranış' olarak etiketlendi. 31 Ekim 2019'da EIDOS adlı bir şirket tarafından EOS blok zincirine bir Airdrop oluşturmayı içeren başka bir saldırı başlıkları yaptı. Airdrop’un amacı, EOS tokenleri ağa geri göndermeleri için kullanıcılara ücretsiz EIDOS tokenleri vermekti. EOS tokenleri ileri ve geri gönderdikten sonra kullanıcı, madencilik gibi bir işlemde az miktarda EIDOS tokenleri üretir.

Asıl sorun, bu işlem birçok kullanıcı tarafından tekrarlandığında ve EOS blok zincirinin kapasitesini ve hızını büyük ölçüde düşürdüğünde başladı. Bu airdrop muhtemelen EOS ağının anlaşılması ve platformun farklı DoS saldırıları türleriyle ilgili olarak karşılaştığı sorunları genişletmek amacıyla oluşturulmuştur.

Aelf Blockchain Ağında Benzer Saldırıların Olmasını Önleyen Çözümler

Aelf, gelecekte gerçekleşmesi planlanan belirli bir işlem türü olan işlemleri erteleme işlevi olmadan protokolünü oluşturdu. Bu özel tasarım özelliği, EOS ana ağında gerçekleşen çoğu Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı ve Hizmet Reddi saldırısının Aelf platformunda gerçekleşememesinin ana nedenidir.

Aelf Ağında bir tıkanıklık atağı meydana gelirse, her zaman bireysel yan zincirlere izole edilir ve herhangi bir diğer sözleşmeyi etkilemez, çünkü her bir Yan Zincirde yalnızca 1 sözleşme olması mümkündür. Bu nokta, Aelf Whitepaper’ın 4.1.1 bölümünde daha iyi açıklanmaktadır. Bu, Ana Zincirin tıkanıklık ataklarından etkilenmesine izin vermeyen yerleşik bir güvenlik önlemidir. Aelf Blockchain, ayrıca ağın genelinde güçlü bir güvenlik sağlayan Aelf rastgele sayı sözleşme standardı (ACS6) adı verilen özel bir rasgele sayı üretme aracına sahiptir.

EOS blok zincirinin ve EOS dApp'ların etkili rastgele sayı üretme araçlarını doğru bir şekilde kullanamamaları uzun süredir eleştirilmiştir. Temelde yukarıdaki dapp için geliştirilen rasgele sayı üreteci, gelecekteki bir bloktaki işlemlere dayanır. Sadece ertelenen işlemleri göndermek, kullanıcıya üretilen numarayı kontrol etme imkânı verir. Aelf, platformun üzerine bir dapp inşa eden herhangi bir geliştirici tarafından kullanılabilecek daha güvenli ve yerleşik bir rasgele sayı üreteci tasarladı.

Belirli bir rauntta yer alan tüm blok üreticilerinin blok karma değerlerinden rasgele bir sayı hesaplanır. Bu yöntem, üretilen rasgele sayıyı kontrol etmenin ve ona dayanan bir akıllı sözleşmeye saldırmanın çok daha zor olduğu anlamına gelir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ve dapp geliştiricileri tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ile sonuçlanmak, geliştiriciler tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir.

Herhangi bir teknolojik endüstride çeşitli yaklaşımlar kullanarak birbirimizden öğrenmek önemlidir. Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ilerlemeye devam ettikçe, güvenlik sorunlarını çözmek ve birlikte bu karmaşık olayları çözmek için farklı yaklaşımları anlamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Aelf, benzer DoS saldırılarının ilerleyen diğer blok zinciri ağlarında meydana gelmesini engellemeye yardımcı olmak için potansiyel olarak kullanılabilecek güvenli bir şekilde protokolü tasarlamak için çalışmaya devam ediyor.

KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/eo...ss-45c439265bc
Alıntı ile Cevapla
  #204  
Alt 20 Kasım 2019, 12:26
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Alıntı ile Cevapla
  #205  
Alt 21 Kasım 2019, 18:50
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)
Alıntı ile Cevapla
  #206  
Alt 23 Kasım 2019, 00:42
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 3Bu serinin son bölümü olan Aelf çapraz zincir tasarımına ulaştık. Aelf, ayrıca röle moduna dayanarak çapraz zinciri tamamlar. Çapraz zincir bölümündeki RPC servisi, GRPC'ye dayanmaktadır.Aelf’in çapraz zincir mimarisini anlamak için Aelf çoklu zincir yapısı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu çok basit bir şekilde bir ana zincir çoklu yan zincirler ve çoklu katmanlar olarak toplanabilir. Bu göreceli ilişkiyi ifade etmek için onlar bir ebeveyn zincir ve bir çocuk zincir olarak ifade edilecektir. Aşağıdaki şekil zincirler arasındaki bağlantıyı temsil eder ve çocuk zincir, ebeveyn zincir tarafından oluşturulur.Aelf'in bu çoklu zincir yapısı, bir sözleşme veya bir kullanım durumu için bir zincir olan çekirdek bir konsepte dayanmaktadır. Ana zincir; yalnızca konsensüs, ekonomik sistem ve çapraz zincir modülleri gibi sistem modüllerini destekler. Aelf'in yalnızca bir ana zinciri var. Bireysel yan zincirlere çeşitli karmaşık sözleşmeler atanmıştır. Her bir yan zincirin sahne karmaşıklığı O (1) 'dir ve farklı senaryoların DApp'leri farklı zincirlere dağıtılmıştır. Daha önce kaynakların izolasyonundan bahsettik. Bazı okuyucular, Ethereum'daki 2017 sonuna kadar CryptoKitties durumunu hatırlayabilir. Böyle basit bir uygulama tüm Ethereum zincirinin kısa bir süre boyunca kullanımının ötesinde tıkanmasına neden oldu. Ethereum işlem ücretleri on kat arttı. Bu, aynı zincirde çalışan herhangi bir uygulamanın veya varlığın açık bir şekilde eksikliğidir. Uygulama kullanımındaki herhangi bir ani artış, ekosistem her uygulama için bir yan zinciri barındıracak şekilde tasarlanmadığı sürece tüm zinciri olumsuz etkileyecektir. Tek bir zincirde artan kullanım, başka herhangi bir uygulamayı etkilemez.

Çoklu zincir yapısını anladıktan sonra, çapraz zincir doğrulamasına bakalım. Çapraz zincir doğrulama, A zincirinde ve B zincirinde ne olduğunu doğrulamak içindir. İlk olarak kullanılan veri yapısını, Merkle ağacını anlamak önemlidir. Bu, her dalın işlem verilerini karmalama sonucuyla başladığı ve daha sonra kök karmasını elde edene kadar her seviyeyi önceki seviyeden birden fazla gruba karmalayarak geçen ortak bir ikili ağaçtır. Aelf, bu durumda SHA256 şifreleme algoritmasını kullanır. Bu ağacın yapısından ve karma algoritmanın özelliklerinden, kök karmasının bütünlüğünün tüm ağacın bütünlüğünü temsil ettiğini ve dolayısıyla en önemli bileşenin bu kök karması olduğunu belirleyebiliriz. Merkle yolu, aşağıda yer alan şekildeki yeşil karmalar gibi ağaçtan kolayca çıkarılabilir. Bunları çıkardıktan sonra, kırmızı karmanın basitlikle hesaplanabileceğini göreceksiniz.Buradaki karşılaştırılabilir bir görüntünün sözde kodudur. Aslında, yalnızca bir işlemin orijinal verisine ve bu ağaç üzerinde Merkle yoluna sahip olmanız gerekir. Ağacın kökünü hesaplayabilir, işlemin bütünlüğünü kök bütünlüğüyle yoluyla değerlendirebilirsiniz.Doğrulama yöntemi ve yapısı ile, verinin nasıl indekslendiğine ve değiştirildiğine bakalım. İlk önce ebeveyn zincir indeksi alt zincirine bakalım. Ebeveyn zincir, tüm çocuk zincirlerin Tx kökü olan yeni bir Merkle ağacı oluşturur ve bunu kendi alt zincirine kaydeder. Bundan sonra çocuk zinciri de bu yüksekliğe indekslenir. Ebeveyn zincir, daha önce Merkle ağacı kökünü hesaplayan Merkle yolunu ve ilgili alt zincir bloğunun yüksekliğini alt zincire verecektir.Sadece geri döndürülemez bir bloğun yüksekliğinin diğer zincirler tarafından indekslenmesi gerekliliği vardır. Bunun nedeni, blok zincirinin merkezi olmayan dağıtılmış bir defter olması ve onaylanmadan önce verilerin tersine çevrilebilmesidir. Zincirin güvenliğini etkin bir şekilde koruyan geri döndürülemez olduğu doğrulanan tek veriler, çapraz zincir verilerinin zincir üzerindeki etkisini azaltan ve yeterli düğümlerin aynı durumda olmasını sağlar. Ek olarak, Aelf’in çapraz zincir indeksi de verimliliği garanti eder. Az önce gördüğümüz indeksleme işlemi, veri yapısı ve Merkle yolu kaydı (n) uzamsal karmaşıklığı ile belirlenen 32 baytlık bir Merkle ağacı köküdür.AElf’in çoklu zincir yapısı tek kullanım durumu için zincir yapısı fikrine dayanır. Tüm zincirler birbiriyle ilişkili değildir, bu nedenle zincirler arasındaki doğrulama ilişkisini anlamak önemlidir. Bir ebeveyn zincir ve onların çocuk zinciri birbirlerini karşılıklı olarak doğrulayabilir. Bağlantılı yan zincirler de karşılıklı olarak doğrulanabilir, ancak bağlanmamış zincirler karşılıklı olarak doğrulanamaz.Aşağıdaki resim, Aelf’in çapraz zincir tasarımının özelliklerinin bir özetidir.KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/ae...-3-eff080676ad
Alıntı ile Cevapla
  #207  
Alt 26 Kasım 2019, 14:12
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

Aelf Ağı'nın Bulut Bilişim Yeteneklerini İncelemeAelf Blockchain, yazılım mühendislerinin özellikle birden fazla endüstri için gereken ticari uygulamalarla ilgili olan kendi gereksinimlerini karşılamak için ağdaki farklı tipte Blockchain'leri kişiselleştirmelerini sağlayan bir sistemdir. Aelf Ağı, küresel işletmelerin artan ve büyüyen taleplerini karşılamaya yardımcı olan aşağıdaki 5 ana özelliği içermektedir:

1. Çok sayıda ticari senaryoda kullanılabilme kabiliyetine sahip ana zincir ve çok katmanlı yan zincirler. Bu, işlem verimliliğini artırmak için birden fazla zincire farklı türde görevler dağıtırken belirli bir kullanım durumu için bir zincir kullanarak çalışır. Yan Zincirler, Ana Zincirde depolanan ve doğrulama işlemleri için kullanılan bir Merkle Kökü üretir; Ana Zincir de Çapraz Zincir iletişiminin uygulanmasına yardımcı olur.

2. Ağın mesajlaşma sistemi aracılığıyla platformun harici blok zincir sistemleri ile iletişim kurmasına yardımcı olan birlikte çalışabilirlik özellikleri.

3. Paydaşlara protokolde yapılan değişiklikleri kabul etme izni veren gelişmiş bir yönetim yapısı, ağın konsensüs metodolojisinin değiştirilmesini içerir. Platform ayrıca, her bir Yan Zincirin yeteneklerini geliştirmesini teşvik eden Ana Zincir'e eklenmesine veya Ana Zincir'den çıkarılmasına izin verir.

4. Veri karmaşıklığını azaltmak ve çeşitli özelleştirmelere izin vermek için kullanılan her belirtilen zincir için minimum uygulanabilir blok ve genesis akıllı sözleşme koleksiyonu için kullanılan temel özellikler. Bu işlem, platformun modüler yapısı ile tamamlanır.

5. Özellikle rakip olmayan işlemler ve bulut tabanlı hizmetler için kullanılmak üzere tasarlanmış paralel işleme. Paralel işleme, gerektiğinde daha fazla sunucunun eklenmesine veya azaltılmasına izin vermek için Küme Düğümleriyle çalışır. Küme Düğümleri, biri işlemleri işlemek için diğeri ağ içindeki veri tabanı depolaması için olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Bu tasarım, protokolün çok daha fazla kaynak verimli olmasını sağlar.

Ek olarak Aelf Çekirdeği (Kernel), Aelf işletim sisteminin çekirdeğindedir (core) ve ağdaki ana bileşenlerin çoğunu kontrol eder. Aelf Çekirdeğinin ana rollerinden biri, protokol içindeki işlemleri planlamaktır. Ayrıca, devletlerin ve akıllı sözleşmelerin sistemin içindeki belirli yerlere gönderilmesi için de kullanılır. Aelf reiterasyonu; güvenliği, genel bilişim gücü ve neredeyse her işletim sistemi ile kullanılabilen son derece özelleştirilebilir özellikleri ile ünlü olan Linux Kernel'e benzerdir. Bu uyarlanabilirlik; Aelf'in Chainlink, Huawei ve Orange Telecommunications ile olan ortaklıklar yardımıyla gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için kullanılmasını sağlar.

KAYNAK: https://btcmanager.com/aelf-dfinity-...uting-trilema/

Konu KursatAelf tarafından (26 Kasım 2019 Saat 21:26 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #208  
Alt 27 Kasım 2019, 10:28
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)
Alıntı ile Cevapla
  #209  
Alt 30 Kasım 2019, 12:26
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

ETH ve EOS Sıkışıklık Sorunlarıyla Karşılaşmaya Devam Edecek – Aelf Bu Sorunu Yaşamayacak

Sal Miah tarafından yazılmıştır.Protokol tıkanıklığı blok zincir ekosisteminde çok uzun süreli bir sorundur. Sıkışıklığı önlemek için çeşitli önlemler uygulanmıştır ancak çoğu uzun vadeli bir çözüm önerme mücadelesi vermektedir. Protokoller, işlem sayısını artırmak için blok boyutlarını artırmayı denedi. Blok üretim süresini artırmak için blok üretim süresini tutabilir ve azaltabilirler. Bu önlemler kısa vadede çalışsa da kısa sürede limitlerine ulaştı. Dolayısıyla, neredeyse tüm protokoller işlem hızlarını merkezi platformlarınkilerle karşılaştıramaz.

Blockchain ekosistemi; Blockchain protokollerindeki sıkışıklığın bir sonucu olarak işlem gecikmeleri, büyük işlem ücretleri ve diğer sıkıntıları yaşadı. Şimdi Aelf gibi protokoller bu hikâyeyi değiştirmek için ortaya çıktı. Bu makale, blok zincir sistemindeki özellikle Ethereum ve EOS protokollerinde sıkışıklık sorununu incelemektedir. Ayrıca, Aelf'in tıkanıklık sorunundan neden etkilenmeyeceğini de araştırıyor.

Daha Fazla Kullanıcı = Daha Fazla İşlem


Deloitte tarafından yayınlanan bir rapora (https://www2.deloitte.com/content/da...ain-survey.pdf) göre, Blockchain iş alanını değiştiriyor ve endüstrilerin faaliyetlerini Blockchain’in sunduğu çözümlere göre ayarlamalarını sağlıyor. Bu aynı zamanda hükümetlerde de görülmektedir. Rapor ayrıca, blok zincirinin henüz tam potansiyeline ulaşamadığını da vurgulamaktadır.

Blockchain önemli ölçüde büyüyor ve bunun en iyi örneklerinden biri, Ethereum'daki sıkışıklıktır. 2017 yılında gelecekteki tıkanıklığın ilk işaretlerinden biri, Ethereum ağında büyük bir tıkanıklığa neden olan dApp CryptoKitties idi. Bir noktada toplam ağ taleplerinde altı kat artışla sonuçlandı. Ayrıca 2017 yılında yapılan en yüksek boğa döneminde, Bitcoin’in yoğun bir ağdan ve işlem süresi gecikmelerinden de sıkıntılar çektiğini belirtmek gerekir. Durum çok kötüye gitti, bazı işlemlerin tamamlanması iki haftadan fazla sürdü! Gecikmeler yaşandı çünkü Ethereum o anda sadece saniyede 15 işlem (TPS) karşılayabildi. CryptoKitties olmadan bile platform, neticede daha fazla kişi protokollerini kullandıkça büyük gecikmeler yaşayacaktı. Ethereum, Tether işlemleri ağını genellikle Ethereum Ağında gecikmelere neden olan çok sayıda istekle yüklediği için platformunun sıkışık geleceğini yaşıyor. Blok kapasitelerinin %25 oranında arttırılmasına rağmen platformlarında artan işlem sayısını karşılamak yeterli değildir.

Daha Fazla Ölçeklenebilirliğe Doğru Girişimler

EOS’da işler planlandığı gibi gitmiyor. Protokol, Blockchain 3.0'da kullanılan ve daha hızlı işlem oranları vaat eden ağlar arasındadır. Bu, EOS işlem oranlarında Ethereum ve Bitcoin'den daha iyi performans göstermesiyle elde edildi.

Ancak ağlarının kurulması nedeniyle, 2019'da EOS özel bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı nedeniyle büyük bir gecikme yaşadığı için platform güçsüzlüğü ortaya çıktı. DoS saldırıları, hedeflenen platformun çok sayıda işlem talebi ile istila edildiğinde başarılı olur; bu nedenle, meşru talepler iyi bir zamanda işlenemez. Saldırganlar özellikle tek bir ağı veya sunucuyu hedefleyen ve böylece platformun daha hızlı etkisiz kalmasını sağlayan Dağıtılmış Hizmet Reddi kullandığında bu daha da uzmanlaştırılabilir. EOS için saldırıların blok zincir katmanını hedef almasıyla ağ zayıflıkları ortaya çıktı. Saldırgan o kadar çok ertelenmiş işlem yolladı ki onları işleme zamanı geldiğinde (ertelenen işlemlere, yeni işlemlere göre öncelik veriliyor) yeni işlemlerin işlenmesi mümkün olmadı. Saldırı, EOS'da düzenlenen bir dApp aracılığıyla yapıldı.
Sorun ocak ayından bu yana ele alınmadığı için, ağı yavaşlatmak için başka bir girişim başarıyla yapıldı. Muhtemelen plan, EOS ağının sınırlarını belirlemek için yürütüldü. Kullanıcıların EOS ağı içine ve EOS ağı dışına EOS tokenlerini transfer etmeleri durumunda kullanıcıların tokenle ödüllendirileceği bir airdrop planlandı. Airdrop etkinliği, EOS ağında oluşturulan işlem sayısı nedeniyle tıkanıklık yarattı. Her iki durumda da EOS'ta oluşturulan tıkanıklık, erteleme işlemlerinin daha sonra yapılması işlevine bağlanabilir. Bu, saldırganların tüm “ertelenmiş” işlemlerini işleme koymaları için diğer işlemleri teknik olarak engellemelerine olanak tanır.

Aelf’in Basit Parıltısı


Ethereum ve EOS, gün geçtikçe artan işlemlerin bir sonucu olarak sıkışıklıktan zarar görmektedir. Bu protokollerin ayrıca ağlarına planlanmış saldırılardan dolayı sıkışık olması da olasıdır. Aelf, ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir platform geliştirmek için hem EOS hem de Ethereum'dan dersler çıkardı.

İşlem oranları konusunda Aelf, yüksek saniye başına işlem (TPS) elde eden bir platform yarattı. TPS zincir üzerinde gerçekleştirilir. Bu, ayrım ve uzmanlaşma aracılığıyla oluşturulur. Aelf’in protokolü, işlem verilerini ve bilgisayımsal bağımlılığı ayırır; bu da onların TPS'lerini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca Aelf, işlem verilerinin ayrılması yoluyla paralel veri işleme uygular. Bu, Aelf'in zincirde daha yüksek TPS elde etmesine yardımcı olur. İşlemsel verilerin ayrılması, yan zincirler kullanılarak yapılır. Aelf, hem EOS hem de Ethereum tarafından kullanılan tek zincirli sistemin tersine dallanmış zincirli bir ağ uygular. Dallanmış zincirli ağ, Aelf'in her bir yan zinciri belli bir işlem tipine tahsis etmesine izin verir. Aelf, yan zincir uzmanlaşmasını “tek bir sözleşme türüne tek bir zincir” sistemi kullanarak gerçekleştirir. Bu nedenle bir yan zincir, yalnızca bir sözleşme türünden gelen istekleri işleyebilir. Bu, basit bir yapıyı korurken Aelf sisteminin oldukça uzmanlaşmasını sağlar. Daha da fazlası tahsis edilmiş yan zincir içinde, ağın talebine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak başka yan zincirler oluşturulabilir. Bu sistem, veri tabanı mimarisinde bölümlere ayrılmaya ya da parçalanmaya benzer ve Aelf ekosisteminde “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı” olarak bilinir. “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı”, işlem taleplerinin Aelf'in kapasitesinden ağır basması durumunda işlemleri işleyebilecek başka yan zincirler oluşturarak Aelf'i sıkışmaya karşı koruyan bir acil durum taşma sistemi olarak işlev görür.

“Aelf Ağaç Dalı” görsel bir örnek ***11015;***65039;
Aelf’in yan zincirleri, ana zincir vasıtasıyla bir Merkle ağacı kökü şeklinde iletişim kurar. Yan zincirler arasındaki iletişim doğrudan değildir. Bilgilerin, verilerin bir yan zincirinden diğerine geçip geçemeyeceğini belirlemek için ana zincirin filtreleme sisteminden geçmesi gerekir. Filtreleme işlemi, protokolün yönergelerine dayanmaktadır. Bu uygulamalar, ertelenmiş işlemleri caydırmaktadır; bu da planlı saldırıların çok sayıda “sahte” işlemle ağı yavaşlatmasını imkânsız kılmaktadır. Aelf’in kurulumu ile ölçeklenebilirlik ve güvenlik açısından bir adım öne çıkıyorlar ve bu nedenle bir dApp oluşturmak için uygun bir seçimdir.

EOS ve Ethereum'un sınırlarını gördükten sonra, sıkışma problemlerinin kaçınılmaz olduğu açıktır. Aelf, ağ tıkanıklığından etkilenmeyen tek platform olmaya devam ediyor. İşlemleri izole etmek ve kategorilere ayırmak için kurulan bir yan zincirin kullanılması, Aelf ekibi tarafından uygulanan ve ömrü boyunca ölçeklenebilirlik sağlayan basit ama mükemmel bir fikirdir. Aelf, platformları aracılığıyla kendilerini blok zinciri tarihinde sağlamlaştırmış olabilir.

KAYNAK: https://www.publish0x.com/sals-artic...oject-w-xqvzlv
Alıntı ile Cevapla
  #210  
Alt 30 Kasım 2019, 18:02
KursatAelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Mesajlar: 211
Konular: 1
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Cevap: AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)

***10145;***65039; Aelf'in güvenlik avantajları:

***9745;***65039; Konsensüse yapılan saldırıdan kaçınmak için rastgele sayı kullanır
***9745;***65039; Tüm ağ güvenliği uzlaşmasını önlemek için çoklu, bağımsız yan zincirler
***9745;***65039; Topluluğun düzenli olarak denetlemesi için mevcut açık kaynak

Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.