Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Coin Borsa Siteleri

Coin Borsa Siteleri Coinlerin Bulunduğu Borsalar Hakkında Paylaşımlar


Borsalarda Coin Fiyatları Neden Farklıdır, Bu Fiyat Farkı Neden Oluşuyor

Coin Borsa Siteleri


Coin Borsa Siteleri Coinlerin Bulunduğu Borsalar Hakkında Paylaşımlar

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 14 Ocak 2018, 22:35
CooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gold Üye
 
İzmir Şubesi
Mesajlar: 446
Konular: 235
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Borsalarda Coin Fiyatları Neden Farklıdır, Bu Fiyat Farkı Neden Oluşuyor

Kripto Para Borsalarında Neden Fiyatlar Farklıdır? Yurtdışı ve Yurtiçindeki Sanal Para Borsalarında Fiyatlar Neden Birbiri ile Aynı değildir diye merak edenlerdenseniz, doğru yerdesiniz.
Bitcoin fiyatı nasıl hesaplanıyor sizce? Kısaca söz etmek gerekirse dolar veya euro para biriminde fiyat nasıl arz ve talebe göre değişiyorsa aynı şekilde bitcoin fiyatı da arz fazla olursa artar fakat telep az olursa da düşer. Genelde Borsalarda alıcı daha fazla ise fiyat artar, satıcı alıcıya göre daha fazla olursa fiyat düşer. Temel kural budur, alım talebi fazla ise fiyat artar, satım talebi fazla ise fiyat azalır.

Bazı ülkelerede örneğin Güney Korede Bitcoin fiyatı diğer ülkelere göre %30 daha fazla bir fiyata satılmaktadır. Bu da işte o ülkedeki aşırı talepten kaynaklıdır ve o ülkedeki Kripto Para Borsalarına gelen aşırı yoğun alımlardan dolayı talebin çok olmasından dolayı fiyatın anormal şekilde artması sonucu doğurur.
Bu gibi ülkelerde Güney Kore veya Japonya bazı coinler çok sevilmekte ve günlük hayatta da alışveriş ve ticaret için de kullanıldığından diğer uluslararası borsalara göre kısmen daha yüksek fiyatlar ile değerlenmektedirler.
CoinMarketCap sitesi işte bu aşırı talepten dolayı artan piyasa fiyatları nedeniyle kripto para piyasası değerlendirmesinden Güney Kore borsalarını çıkardı. Bu nedenle örneğin XRP gibi bazı coinler aşırı değer kaybetti. Ripple (XRP) Güney Kore piyasalarında yüksek hacimli iş görüyordu ve 3.5 dolar civarı fiyat değerlemesine ulaşmıştı.

Türkiye piyasasındaki borsalarda da fiyatlar çok değişkendir. Örneğin bitcoinin aşırı artığı dönemde nerdeyse 10 bin liralık fiyat farkları vardı ve yurtdışı piyasasına göre fiyatı çok yüksekti. Bu durum da yerli alıcıların bitcoine aşırı talep göstermesi ve sonradan da satmayıp elinde tutmasından kaynaklanmaktadır. Alan ve Satmayan bir piyasada fiyatlar durgunluk gösterir ve ancak alımlar satışları geçtiğinde değer yukarı doğru artar. Aynı şekilde fiyatlar da çok arttığında yada düşmeye başladığında çoğunluk satışa başlarsa bu sefer satışlar alımlardan fazla olmakta ve böylece fiyat da aşağı doğru hızla düşebilmektedir.

Bunun dışında ani bir haber bitcoin veya altcoinlerin fiyatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örneğin olumlu yönde önemli bir gelişme haberi paylaşıldığında o altcoini herkes almaya başladığından fiyat birden çok aşırı artabilmektedir. Gelişme gerçekleştiğinde ise bir süre sonra satışlar gelebilmektedir ve bu sefer de fiyat biraz aşağı inebilmektedir. Yani Beklentiler Alınır Gerçekler Satılır kuralı da kripto para piyasasında çalışmaktadır. Olumsuz bir haber ise satışlara yol açacağından aniden fiyatları aşağı indirebilmektedir. Bazen pump veya dump grupları da aninden alışa geçerek kısa süreliğine fiyatı artırabilmekte ve fiyat artışı olduktan sonra da hep birlikte ahareket ederek satışa geçerek fiyatı düşürebilmektedirler. Elinde yüksek miktarda altcoini olan da al veya sat yaparak fiyatlarda oynaklığa sebebiyet vererek kendi kazancını kat kat artırmaktadır. Tamamen kendi kararınıza göre yatırım yapacaksınız, bu gibi durumlarda dikkatli olmakta fayda vardır ve her bir altcoini inceleyerek yatırım yapmalısınız. Biz sadece fiyatların nasıl hangi durumlara göre değiştiğini açıklıyoruz ve yatırım önerisi vermiyoruz.

Alındı: kriptoparapiyasasi.com/borsalarda-coin-fiyatlari-neden-farklidir.php
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
altcoin, borsa, dump, fark, pump


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.