Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Dijital Paralardan Haberler

Dijital Paralardan Haberler Dijital Paralardan Önemli Gelişmeleri Burada Görebilir veya Paylaşabilir Tartışıp Yorum Yapabilirsiniz..


Blockchain Teknolojisi Nedir ?

Dijital Paralardan Haberler


Dijital Paralardan Haberler Dijital Paralardan Önemli Gelişmeleri Burada Görebilir veya Paylaşabilir Tartışıp Yorum Yapabilirsiniz..

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 04 Ocak 2018, 15:33
Uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
 
İzmir Şubesi
Mesajlar: 671
Konular: 287
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Post Blockchain Teknolojisi Nedir ?Blockchain son derece gelişmiş bir yazılımdır ve insansız çalışan bir bankadır. Blockchain Bitcoin’in arkasında yatan teknolojidir. Bitcoin ise, Blockchain teknolojisinin günümüzdeki en iyi ürünüdür.

Blockchain; Bitcoin’in çok daha ötesinde kapılar açabilecek bir teknolojidir. Çalışma şeklini sorarsanız Blockchain kesinlikle merkezi değildir.

Ör; Ticaretin temelinde kayıt vardır bakkalda olsanız, banka’da olsanız alıp verdiğinizle alakalı bir kayıt tutarsınız. Peki bu kayıtlar bu sistemlerde nerede tutulur?
Ya bakkalın defterinde yada bankanın veri tabanında ama tek bir yerde tutulur.İşte Blockchain teknolojisi bize bu tutulan verilerin dağınık bir şekilde tutulmasını, bu verilerin herkeste olmasını sağlıyor. Bu işin parçası olan herkeste bu veri var. Herkes birbirine blok şeklinde bağlı ve herkes birbirini takip ediyor. Ancak en etkileyici yanı bu veriler herkeste var ama sahibini sadece verinin kendisi biliyor. Banka veritabanında yetkisi olan insanlar verileri silebilir veya güncelleyebilir değil mi?Fakat Blockchain’de böyle birşey yok. Bloğun arkasına blok geldiği zaman hiçbir güç bu veriyi değiştiremez, silemez. Sadece yeni bir blok ekleyebilir. Yeni bir blok eklemek içinde bu blok zincirindeki bütün blokların bunu kabul etmesi tüm blokların buna okey vermesi gerekir.
İşte bu teknoloji İşlem kaydı yönetiminin yeni bir boyutu olacak.
Artık ortada Merkezi bir otorite yok, güveneceğiniz bir yer yok. Bankaya gidip verinizi sormanıza gerek yok çünkü veriniz heryerde. İşte Blockchain sayesinde buna güvenin yeni şekli diyoruz.
Yani artık birbirini tanımayan insanların, birbirine hiçbir şekilde normalde güven duymayacak iki yabancı insanın; arada hiçbir aracı olmadan birbirlerine güven duyabileceği yeni bir ortam oluyor Blockchain.Blockchain sadece para güvenliği sağlamaz. Dijital olsun yeter dijital olan tüm veriler Blockchain’de güvenli bir şekilde dünyaya sunulabilir. Ör; Albüm, Müzik, Film vb. Kimse korsanlık yapamaz. Blockchain’de insanların vasiyetleri bile bloklar halinde tutulabilir. Kimse bloğu değiştiremez unutmayın. Bunların hepsi güven ve güvenlikle alakalı konular. Blockchain işte bunu sağlıyor.
Şeffaflık; ne için kullanılırsa kullanılsın herkese eşitlik sağlıyor.2014-2015 yılları arasında Bankalar bu teknolojiyi çok fazla önemsemediler, çok fazla yatırım yapmadılar. Hatta Bitcoin bankalar tarafından bir tehdit olarak görülüyordu. Sebebi kontrol altına alınamıyordu ve kara para için kullanılmasıydı.
Daha sonra bankalar neyi farketti ?
Bankaların farkettiği konu Bitcoin’in arkasında yatan Blockchain teknolojisiydi.

Bankalar bunu neden araştırmaya başladı?
Birinci sebebi az önce bahsettiğim güven ve güvenlik kısmı,
İkincisi bu teknolojiyle banka masraflarının düşmesi ve maliyet avantajı.

Bitcoin şuan dünyanın en büyük Blockchain laboratuvar’ıdır. Ethereum’da böyle olmak üzere.

Peki bankalar şimdi ne yapıyor ?

Türkiye’deki bankaların birşey yaptığını söyleyemem ama avrupanın ve wall street’in büyük bankalarının şuanda Blockchain ARGE’si için düğmeye bastıkları ortada.
Ancak şu var ki Dünya, Bitcoin’in kullandığı Blockchain sistemini kullanmayabilir. Blockchain’in oğlu, torunu veya başka birşeyide gelişebilir. Yani Blockchain teknolojisi Arge aşamasında.
Şimdilik en temel bilgiler bunlar..Hepimizin Başarısına
__________________
Borsa bir milletin hayat damarıdır.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
bitcoin, blockchain, kripto


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.