Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Dijital Paralardan Haberler

Dijital Paralardan Haberler Dijital Paralardan Önemli Gelişmeleri Burada Görebilir veya Paylaşabilir Tartışıp Yorum Yapabilirsiniz..


Kriptopara ve Hukuk

Dijital Paralardan Haberler


Dijital Paralardan Haberler Dijital Paralardan Önemli Gelişmeleri Burada Görebilir veya Paylaşabilir Tartışıp Yorum Yapabilirsiniz..

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 20 Aralık 2017, 16:59
Root - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Yaş: 35
Mesajlar: 1,995
Konular: 46
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Kriptopara ve Hukuk

Kriptoparaların kabulü ve Türk hukuk sistemine uygulanması halinde değişebilecek birtakım hükümler:

Zamanında ifa edilmemiş borçlar açısından gecikmiş ifaya ilişkin TBK.m.99 hükmü şu şekilde:

"Konusu para olan borç Ülke parasıyla ödenir. Ülke parası dışında başka bir para birimiyle ödeme yapılması kararlaştırılmışsa, sözleşmede aynen ödeme veya bu anlama gelen bir ifade bulunmadıkça borç, ödeme günündeki rayiç üzerinden Ülke parasıyla da ödenebilir. Ülke parası dışında başka bir para birimiyle belirlenmiş ve sözleşmede aynen ödeme ya da bu anlama gelen bir ifade de bulunmadıkça, borcun ödeme gününde ödenmemesi üzerine alacaklı, bu alacağının aynen veya vade ya da fiilî ödeme günündeki rayiç üzerinden Ülke parası ile ödenmesini isteyebilir"

Buna göre bir sözleşme konusunu teşkil eden para borcu BTC cinsinden belirlenmiş ve ona rağmen borç ödenmemiş ise bu borç ödeneceği günde BTC cinsinden ödenebileceği gibi o günkü kur karşılığı TL cinsinden veya vade günü kuru karşılığı TL cinsinden ödenebilir.Bunu kabul edecek olan ise elbette alacağını alamamış olan alacaklıdır.Bu hükme ek bir fıkra hükmü olarak "bu kurallar kriptoparalar için de borsadaki rayiç bedeli hesaplanarak uygulanır" hükmü eklenebilir zira BTC farklı borsalarda farklılık arzedeceğinden rayiç bedelinin belirlenmesi daha hakkaniyetli bir çözüm olacaktır.

Aşırı ifa güçlüğüne ilişkin TBK.m.138 hükmü şu şekilde:
MADDE 138- Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve sözleşmenin yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu henüz ifa etmemiş veya ifanın aşırı ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını saklı tutarak ifa etmiş olursa borçlu, hâkimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı takdirde sözleşmeden dönme hakkına sahiptir. Sürekli edimli sözleşmelerde borçlu, kural olarak dönme hakkının yerine fesih hakkını kullanır.

Özellikle Yargıtay kararları incelendiğinden dolar cinsinden belirlenen borçların doların bir gecede ikiye katlaması vb durumlarda aşırı ifa güçlüğü tespit edildiği şeklindedir.Hal bu olunca bir borcun konusu BTC cinsinden ise bu kurumum nasıl yorumlanacağı büyük bir soru işaretidir.Zira BTC'nin kısa tarihi incelendiğinde çok büyük değişimler gösterdiği görülmektedir.Bu durumda bu hükmün de fazlasıyla esnek yorumlanması gerekmektedir.Zira yatırımcı,kullanıcı paranın bu esnekliğini göz önünde bulundurarak birimini seçmiştir.

İlgi görmesi halinde farklı dallara ve hükümlere ilişkin öneri ve yorumlarımı paylaşmaya devam edeceğim.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.