Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Kripto Para Birimleri > Ethereum


Ethereum nedir?

Ethereum


 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 08 Ocak 2018, 12:16
Uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
 
İzmir Şubesi
Mesajlar: 708
Konular: 306
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Post Ethereum nedir?
Bitcoin Paypal ve internet bankacılığı gibi ek masraflar yaratan ödeme sistemlerini altüst ederken, Ethereum‘un hedefi internetteki data saklayan, mortgage transferi yapan ve karmaşık finansal enstrümanları takip eden üçüncü şahısları ortadan kaldırmak ve değiştirmekti.
Ethereum nedir?
İşin aslına bakarsanız Ethereum’u anlamadan önce Internet’i anlamak daha çok faydalı olacaktır.
Günümüzde kişisel bilgilerimiz, şifrelerimiz ve finansal bilgilerimiz Google, Amazon, Facebook gibi büyük sunucu ve bulut donanımları olan sitelerde saklanıyor. Şu an okuduğunuz makale bile şu anda bir sunucu kontrolü ile size aktarılıyor. Tabii günün sonunda bu süreçlerin, hizmetlerin sunulabilmesi ve güvenliğinin sağlanabilmesi için bazı maliyetler mevcut. Tabii ki bu sistemlerin de zayıflıklarının olduğunu acı tatlı deneyimlerle öğreniyoruz. Geçtiğimiz yıllarda, hackerların ya da üst yetki sahiplerinin (devletler, örgütler vb.) bu datalara, istedikleri zaman bilgimiz dahilinde ulaşabildiklerine şahit olduk. Bu anlamda, sanırım hiçbirimizin bilgilerimizin iyi veya kötü niyetlerle dilendiği zaman çalınıp ya da değiştirilebileceği yönünde şüphemiz yok.

Apache Web Server’larının yaratıcısı Brian Behlendorf daha ileriye giderek, merkezileştirilmiş bu tasarımı internetin “orijinal günahı” olarak etiketlemişti. Daha farklı insanlar da internetin merkezileştirilememesi için gerekli çabaları sarfetti ve bu doğrultuda Blockchain teknolojileri de dahil olmak üzere yeni araçlar kullanılması yönünde ayrışma hareketleri baş göstermişti.

İşte Ethereum bu hareketleri oluşturan yeni teknolojilerden biri.

Bitcoin Paypal ve internet bankacılığı gibi ek masraflar yaratan ödeme sistemlerini altüst ederken, Ethereum‘un hedefi internetteki data saklayan, mortgage transferi yapan ve karmaşık finansal enstrümanları takip eden üçüncü şahısları ortadan kaldırmak ve değiştirmekti.

“Dünya Bilgisayarı”
Kısaca Ethereum, merkezileştirmeyi ortadan kaldıracak ve bazı tartışmalara göre demokratikleştirecek bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istiyor.

Ethereum ile, sunucu ve bulut çözümlerinin yerini binlerce ve dünyanın her köşesinden gönüllüler tarafından çalıştırılan “devreler”(nodes) aldı. Bu sistem şu an Dünya Bilgisayarı (World Computer) olarak anılıyor. Bu sistem sayesinde Ethereum dünyanın dört bir yanındaki insanlara, yani bireysel kullanıcılara, global altyapı içerisinde rekabet imkanı sağlıyor.Ethereum, eğer planlandığı gibi giderse, bilginin kontrolü ve benzeri servisleri tekrardan datanın sahibine vermeyi ya da üretim haklarının yazarına verilmesini sağlamaya çalışıyor. Bu noktada temel fikir, oluşum birdenbire kimse tarafından ya da uygulama tarafından engellememesi, bu kararı oluşum sahibin vermesi yönünde. Teoride, içinde bulunduğumuz dijital çağda her hangi bir üst mercii bilgiyi engelleyemecek ya da geçici olarak sınırlandıramayacak. Bunu yapabilecek olanlar, sadece bilgi ve veriyi sisteme giren kişiler olacak. Ne kadar hoş değil mi?

Bu fikre septik olarak yaklaşıldığını hatırlatmakta fayda var. Buna rağmen herhangi bir blockchain uygulamasının bugün kullandığımız uygulamalar kadar kullanışlı, güvenli ya da ölçeklenebilir olup olmadığını henüz netleşmiş değil.

Alyssa Hertig ve Maria Kuznetsov’a kaynak ve tasarım için teşekkürler.

BitcoinKurdu.com tarafından türkçeleştirilmiştir.
__________________
Borsa bir milletin hayat damarıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 08 Ocak 2018, 12:20
ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Super Moderator
 
Yurtdışı Şubesi
Mesajlar: 180
Konular: 32
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart

Kısaca özetlersek petroldür
__________________
Borsa; paradan para kazanma sanatıdır
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 03 Mart 2018, 11:51
krpcoinacar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
 
Artvin Şubesi
Yaş: 32
Mesajlar: 34
Konular: 13
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart

Ethereum hakkında birçok araştırma yaptım. Kısaca tanımını yapmam gerekirse; altcoin olarak bilinen ethereum, bitcoine benziyor ama daha gelişmiş bir altyapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Güncel olarak ethereumu takip ediyorum. Grafiklerini, yorumlarını ve analizlerini takip ediyorum. Var mı başka ethereum takibi yapan? Biraz konuşalım.

Ethereum güncel takip
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
btc, coinler, ethereum, nedir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.