Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Dijital Paralardan Haberler > Gelecek Coin Forkları

Gelecek Coin Forkları Önümüzdeki bazı muhtemel forklar ve tahmini tarihleri ve tartışma bölümü


Bitcoin Fork’ları Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Gelecek Coin Forkları


Gelecek Coin Forkları Önümüzdeki bazı muhtemel forklar ve tahmini tarihleri ve tartışma bölümü

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 21 Aralık 2017, 01:56
Uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
 
İzmir Şubesi
Mesajlar: 708
Konular: 306
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Post Bitcoin Fork’ları Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

3 gün önce ortaya çıkan Bitcoin Gold dan önce, piyasada bir takım enteresan hareketlilikler yaşandı.

Bitcoin Gold forkundan 6 gün önce Bitcoin tüm vakitlerin rekorunu kırarak 6,000 $hududunu geçti ve hem de 6,200 $ düzeyine kadar tırmandı.

Bundan önce gerçekleşen Bitcoin forklarına da şahitlik ettiyseniz, Bitcoin ağından bir ayrılık yaşanacağı vakit neler olduğundan haberdarsınızdır. Normalde, kripto para yatırımcıları, bilhassa Bitcoin yatırımcıları, ondan bundan yakıntı eder. Reddit, Medium, Twitter, Facebook, Telegram gibi platformlarda insanlar bu konuyla alakalı fikirlerini paylaşır ve doğrusunu söylemek gerekirse, ortaya oldukça ağır hakaret içeren açıklar da çıkabiliyor.

Ancak Bitcoin ağından bir ayrılık yaşanacağı vakitlerde başka bir şey daha oluyor. Ağdan ayrılık gerçekleştiği anda yeni oluşan ağda, Bitcoin ağında sahip olduğunuz tokenâ a eşit miktarda token alıyorsunuz. Bunun sebebi, yeni oluşan ağın fork gerçekleşene kadar özgün Bitcoin ağının birebir kopyası olması.Fork un sonucunda Bitcoin Cash oluştu ve oluştuğu vakitlerde 555 $’dan satıştaydı.

Şayet kullandığınız cüzdan fork ile yeni oluşan blockchain’in yazılımını destekliyorsa, aynı anda iki dijital paraya sahip oluyorsunuz: Bitcoin ve Yeni Oluşan. Bu yazıda biz “Yeni Oluşan” deyip durmak yerine, Bitcoin Cash (BCH) üzerinden gideceğiz. Bitcoin Cash ağı özgün ağdan ayrıldığı vakit, Bitcoin sahipleri sahip oldukları Bitcoin’e eşit oranda Bitcoin Cash edindi. Bunun sebebi yukarıda da söylendiği üzere, Bitcoin Cash blockchain’inin fork oluşana kadar Bitcoin blockchain’iyle birebir aynı olması. Ayrılık yaşanmadan önce 10 Bitcoin’iniz bulunuyorsa, ayrılıktan sonra hem 10 BTC’niz hem de 10 BCH’niz oldu.

Dananın kuyruğu da burada kopuyor. Çok fazla, baya baya fazla Bitcoin’e sahip olan kişiler veya organizasyonlar Bitcoin ağından ve yeni oluşan ağdan olabildiğince fazla kar ele geçirmek için yaşanan fork’u bir fırsat olarak kullanıyorlar.

Fork İçin Hazırlanmak
Hakan isimli oldukça büyük bir yatırımcımız olsun. Tanesi 5,000 $’dan olmak üzere Hakan’ın 35,000 Bitcoin’i olsun. Hakan’ın Bitcoin’lerinin değeri 175,000,000 $ ediyor. Piyasada fazla parası bulunan herkes gibi Hakan da piyasadaki haberleri takip edip, mal varlığını etkileyebilecek bir gelişme var mı yok mu diye kontrol ediyor. Hakan bir gün öğreniyor ki Bitcoin’de bir hard fork yaşanacak ve bu fork neticeninde yeni bir token oluşacak. Bu token’a Bitcoin Cash diyoruz.

Talih o ya, Hakan yeniden öğreniyor ki kullandığı Bitcoin cüzdanı yeni oluşacak Bitcoin Cash’i destekleyecekmiş. Başka bir deyişle sahip olduğu Bitcoin kadar Bitcoin Cash ele geçirecek. Bu ne demek oluyor? Hakan’ın 35,000 Bitcoin’i vardı ve artık hem 35,000 Bitcoin’i hem de 35,000 Bitcoin Cash’i olacak. Şayet Hakan gidip milyonlarca dolar değerinde Bitcoin alırsa, evvelce sahip olduğu Bitcoin sayısından daha fazlasına sahip olacak.

Şimdi 175,000,000 $ filan dedik. Başka bir deyişle görebildiğiniz gibi bizim Hakan epey zengin bir kişi. Tek başına piyasayı etkileyebilecek kadar zengin başka bir deyişle. Hakan diyor ki, “daha fazla Bitcoin alayım, hem o kadar yüklü miktarda Bitcoin alınca ücret artar, hem de benim Bitcoin sayım artınca daha fazla Bitcoin Cash elde ederim”. Bravo Hakan.

Bu düşünceyi kafasına koyan Hakan gidip 15,000 Bitcoin daha alıyor ve toplam Bitcoin sayısını 50,000’e çıkarıyor. Bunu da tam fork’un yaşanacağı günden 1 gün önce yapıyor. Hakan bunu yapmasaydı fork gerçekleştiğinde 35,000 Bitcoin Cash’i olacaktı fakat artık öyle değil. Zira artık Hakan’ın 50,000 Bitcoin Cash’i olacak.

Fork Olduğunda Ne Oluyor?
Bitcoin ağında bir fork yaşandığı zaman, orijinal Bitcoin ağının değerinin bir bölümü yeni oluşan blockchain’e geçebiliyor. Bitcoin Cash oluştuğunda, Bitcoin fiyatı 2,800 $’dan 2,700 $’a düşmüştü.


Bizim Hakan’a Ne Oldu?
Bitcoin’in ücreti 2,800 $’dan 2,700 $’a düştüğünde Hakan’ın Bitcoin’leri toplamda 140,000,000 $’dan (ücreti 2,800 $’dan aldık) 135,000,000 $’a düştü. Bizim Hakan 5 milyon $ kaybetti başka bir deyişle. Fakat Hakan bunu ön görmüştü. Hakan akıllıydı. Fork gerçekleştiği için Hakan’ın artık tanesi 555 $’dan 50,000 adet de Bitcoin Cash’i vardı. Bizim Hakan’ın Bitcoin Cash’i kabre götürmek gibi bir niyeti olmadığı için borsalar BCH için uygun hale gelir gelmez Bitcoin Cash’lerini satmaya karar veriyor.

Hakan 50,000 tane Bitcoin Cash’i satıp 27,750,000 $ ele geçiriyor. Çok temiz, gül gibi 28 milyon $’lık bir kar etti Hakan. Bitcoin’in ücretinin düşmesiyle beraber ettiği 5 milyon $’lık zararı çıkarırsak Hakan toplamda 23 milyon $’lık kar kazandı.

Biz yalnızca Hakan üzerinden gidiyoruz fakat şunu da belirtelim. Piyasada Hakan gibi başka yatırımcılar da var. Bu diğer yatırımcılar da Hakan’ınkine benzer bir taktik yapıyor olabilirler. Baya Bitcoin al, yeni oluşacak blockchain’i bekle, Bitcoin’ine eşit miktarda yeni oluşan token’ı al, alır almaz sat, böylelikle Bitcoin miktarını azaltmış ol zira gereğinden fazla değer kazanmıştı.

İşte Hakan ve benzeri kişilere balina deniliyor. Bu şahıslar Bitcoin piyasasında o kadar çok varlığa sahip ki verdikleri “satın al” ve “sat” buyrukları sayesinde tek başlarına piyasayı sallıyorlar. Bitcoin’in ücretini arttırmak veyahut azaltmak için şart olan tek şey Hakan gibi birkaç yatırımcı olduğu için fork yaşanacağı dönemlerde Bitcoin’in ücreti, Bitcoin’in gerçek değerini yansıtmıyor olabilir.

Hakan gibi yatırımcılar, fork olacağı dönemlerde Bitcoin’in ücretinin artma sebebinin balinalardan kaynaklandığı bildikleri için hard fork yaşanır yaşanmaz sahip oldukları Bitcoin miktarını azaltıyorlar. Çünkü biliyorlar ki fork yaşanmadan önce balinalar Bitcoin alıp ücreti arttırdı, Bitcoin’in ücreti gereğinden fazla arttı ve fork yaşandıktan sonra düşecek.

Hakan gibi insanlar bu stratejisi çok fazla kullanıyor. Fork yaşandıktan sonra ellerindeki Bitcoin’in canları istedikleri kadarda miktarını elden çıkarıyorlar. Bazen sıfırı dahi görebiliyor bu miktar. Bitcoin’in ücreti düşüş mertebesindeyken bu kadar büyük miktarlarda Bitcoin elden çıkarılınca da Bitcoin’in ücreti iyice düşebiliyor.

Söylememize gerek bile kalmadan düşünebileceğiniz gibi, Bitcoinin ücreti iyice düşünce de bu kişiler piyasaya tekrar girip Bitcoin alıyorlar. Yani yatırımcılığın en kolay olayını gerçekleştiriyorlar: yüksekken sat, düşükken al.

Bizim Hakan elindeki Bitcoin miktarını arttırdı, denk sayıda Bitcoin Cash aldı, fork gerçekleştikten sonra Bitcoin Cash’i sattı, Bitcoin’in ücreti gereğinden fazla olduğu için Bitcoin’i de sattı, ücretin düşmesini bekledi, fiyatlar düşünce yeniden Bitcoin aldı, yüklü miktarlarda Bitcoin alınmasıyla beraber Bitcoin’in ücreti istikrar göstermeye başladı, sonra artış yaşanmaya başladı ve bizim Hakan yeniden kar ele geçirdi…

Yazılan tüm bu şeylerin en kısa özetini isterseniz: Fork vakitleri işler karışıyor, dikkatli olmak gerekli


Kaynak : https://koinbulteni.com/bitcoin-fork...iyor-3875.html

Konu Uzman tarafından (21 Aralık 2017 Saat 02:00 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
bitcoin, bitcoinforum, bitcoinforumu, cash, fork

« - | Bitcoin Cash Fork »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.