Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Tüm Kripto Coinlerin Tartışma Alanı > Kripto Para Birimleri

Kripto Para Birimleri Bütün Kripto Para Birimleri Hakkında Konulara Buradan Ulaşabilir Yorum Yapabilirsiniz.


Bitcoin ve Altcoin Arbitrajı Nasıl Yapılır ?

Kripto Para Birimleri


Kripto Para Birimleri Bütün Kripto Para Birimleri Hakkında Konulara Buradan Ulaşabilir Yorum Yapabilirsiniz.

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 14 Ocak 2018, 02:37
CooL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gold Üye
 
İzmir Şubesi
Mesajlar: 429
Konular: 229
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Bitcoin ve Altcoin Arbitrajı Nasıl Yapılır ?

Son yıllarda yaşanan dijitalleşme modası birçok sektörde iş yapış şekillerini sil baştan dizayn ederken para da bu modaya ayak uydurdu ve bir değil binlerce dijital paramız oldu. Her ne kadar kripto paralar son dönemde gündemi meşgul etmeye başlasa da aslında bu teknolojinin ve ilk dijital paranın doğuşu 2009 yılına dayanıyor. O yıllarda gerçek kimliği henüz doğrulanamamış olan gizemli yazılımcı Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen bitcoin, kripto paraların lokomotifi ve bir nevi ilham kaynağı oldu. Bitcoin’in altında yatan blockchain teknolojisini ise kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlamak mümkün. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu eşsiz teknolojiye rağmen hala büyük bir kesim kripto paralara temkinli yaklaşıyor. Çoğunluk blockchain teknolojisinin geleceğin şekillenmesinde rol oynayacağına inansa da bunun bitcoin ve diğer kripto paralar aracılığıyla olup olmayacağına ilişkin kafalarda soru işaretleri bulunuyor. Örneğin birçok saygıdeğer ekonomist bitcoinin balon olduğunu düşünüyor, geçmişte yaşanan lale çılgınlığına benzetiyor. Bu görüşe katılmayan kesim ise bitcoinin balon değil, kurulu finans sistemini patlatacak bir iğne olduğu görüşünde. 2018 yılı belki de Bitcoin üzerinden dönecek bütün bu tartışmaların ve koltuk kapma savaşlarının damga vuracağı bir yıl olacak. Gelecek hangi tarafı haklı çıkaracak bilinmez lakin dijital paralara sırtını dönen kesimin, içinde bulunduğumuz dönemde birçok kazanç fırsatını da ıskaladığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu yazıda kripto paralar üzerinden kısa vadede getiri imkanı sağlayan arbitraj işleminin detaylarını aktarmaya çalışacağım.
Nedir ?

Arbitraj, fiyat farklarından yararlanmak amacıyla para, altın, hisse senedi gibi menkul kıymetlerin farklı piyasalarda farklı denge fiyatları oluşmuş olması durumunda, menkul kıymetlerin ucuz olduğu piyasadan alınarak daha pahalı olduğu piyasada satılmasıdır. Bu işlemin eş zamanlı olarak, fiyat farkları kapanmadan yapılması şarttır. Örneğin, bir Azerbaycan Manatı Türkiye’de 2.5 TL, İran’da 3 TL olsun. Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir yatırımcı, online olarak Türkiye’den bir miktar Azerbaycan Manatı alıp, hemen İran piyasasında satabilir. Bu durumda düşük fiyattan almış olduğu Azerbaycan Manatı’nı yüksek fiyattan satarak aradaki fiyat farkından kar elde etmiş olur.

Ancak, konvansiyonel borsalarda yani hisse senedi, emtia ve vadeli işlemler borsalarında işlem yaptığınız bir yatırım aracını X borsasından alıp, Y borsasında satamazsınız. Örneğin NASDAQ ve Hong Kong borsalarında işlem gören farklı veya aynı şirkete ait hisseleri bir borsadan alıp, diğer borsada satamazsınız. Çünkü konvansiyonel borsaların her biri kendi içinde ayrı bir ekosisteme sahiptir. Bu borsalara giriş ve çıkış çoğu zaman borsaların bulunduğu ülkenin para birimi ile yapılmaktadır ve o ülkenin yasal düzenlemelerine tabi olunur. Örneğin BIST’e TL ile giriş yapabilir ve SPK düzenlemelerine tabi olunurken Nasdaq’ta yalnızca USD ile işlem yapılabilir ve Amerika’nın mevzuatı geçerlidir. Kripto para borsalarında ise giriş ve çıkışlar sadece lokal para birimi değil, o borsada işlem gören bütün kripto para birimleri ile yapılabilmektedir. Dolayısı ile birden fazla borsada işlem gören kripto paraların farklı fiyatlardan işlem görmesi arbitraj işlemine olanak tanımaktadır.

Nasıl Yapılır ?

Bütün kripto para birimlerinde arbitraj yapılabilir ama biz örnek olarak, bitcoin (BTC) fiyatları üzerinden gidelim. Şuanda (10.01.2018 – 06.30) dünya çapında en çok işlem yapılan borsalardan Bitfinex’de 1 BTC=14.000 USD iken, Cex.io’da 1 BTC=15.700 USD. Yani bir BTC’de 1.700 USD arbitraj imkanı mevcut. Bu fırsat iki şekilde değerlendirilebilir.

a. İki borsada da porföyümde BTC ve USD bulunuyor ise, anlık olarak Bitfinex’den BTC alıp, Cex.io’da BTC satarım. İlk durumda örneğin Bitfinex’de 14.000 USD, Cex.io’da bir bitcoinim vardı. Güncel fiyatlar üzerinden Bitfinex’den 1 BTC alıp, Cex.io’da elimde tuttuğum BTC’yi satarsam, son durumda elimde yine 1 BTC fakat 15.700 USD olmuş olur. BTC miktarım değişmedi fakat 1.700 USD getiri sağlamış oldum. Daha sonra fiyatların dengeye oturmasını beklerim ve transfer işlemini gerçekleştirebilirim.

b. İkinci opsiyon ise BTC fiyatının düşük olduğu Bitfinex borsasına USD deposit (para yatırmak) ile BTC alırım, Cex.io’ya BTC olarak transfer ederim ve yüksek fiyattan satışını gerçekleştiririm. Daha sonra Cex.io’dan USD withdraw (para çekmek) ile paramı elime alabilirim.

Teorik olarak bakıldığında oldukça kolay ve karlı işlemler gibi gözükse de pratiğe geçildiğinde işin bu kadar da kolay olmadığı anlaşılıyor. Arbitraj işlemi için ön koşul çok sayıda borsada onaylı hesabınızın bulunması gerekir. Yurtdışındaki borsalar, kendileri tarafından onaylanmamış hesapların para (USD, EURO vs.) yatırmasına ve çekmesine genellikle müsaade etmez. Yalnızca kripto para transferi gerçekleştirilebilir. Dolayısı ile kimlik, pasaport, ehliyet gibi resmi belgelerinizi göndererek ve çeşitli formları doldurarak hesabınızı onaylı hale getirmelisiniz.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken unsur ise komisyonlar ve işlem ücretleri. Arbitrajdan sağlayacağınız getiriyi sadece iki borsa arasındaki fiyat farkına bakarak hesaplarsanız büyük yanılgıya düşmüş olursunuz. Alış ve satışlarda ödediğiniz işlem ücretleri, para yatırırken ve çekerken ödediğiniz komisyonlar kar etme amacıyla girdiğiniz işten zararla çıkmanıza neden olabilir. İnce eleyip sık dokumak, bütün detayları hesaba katmak olmazsa olmaz.

Örneğin, Türkiye’ye göre daha düşük fiyattan işlem gören yurtdışındaki bir bitcoin borsasından alım yapmak istiyorsunuz. Genelde Türk borsaları yurtdışında USD ve EURO ile işlem yapılabilen borsalara göre daha yüksek fiyatla işlem görür. Amacınız yurtdışından ucuza alıp Türkiye’de pahalıya satmak. Bu durumda seçenekleriniz şunlar: Ya yurtdışındaki borsaya USD veya Euro havale yapacaksınız, ya da kredi kartı ile alım yapacaksınız.

Havale işlemleri swift sistemi üzerinden yapılıyor ve genellikle günler sürüyor. Direk borsanın hesabına havale yaptığınız için gönderdiğiniz ülkenin bankacılık sistemi de bu işleme şüphe ile yaklaşıyor ve detaylı inceleniyor. Gönderdiğiniz ülke ile de bağlantılı olarak paranız 3-4 banka gezebiliyor. Bir de çok yüksek olmasa da sabit tutarda komisyon ödüyorsunuz. Western union, wire transfer gibi şirketler aracılığı ile göndermeye kalktığınızda ise süre kısalmasına karşın %10’u bulan komisyon tutarlarına katlanmak zorunda kalıyorsunuz.

Kredi kartı ile alım, havale seçeneğine göre hem daha hızlı hem daha ekonomik olmakla birlikte kredi kartı ile deposit yapılabilen siteler oldukça sınırlı ve bu siteler onay işlemi için çok fazla bekletiyor. Detaylı bir onay süreci olmayan ve kredi kartı ile alım yapılabilen yegane site Cex.io fakat bu sitede de fiyatlar genellikle piyasanın üzerinde seyrettiği için alım yapmak mantıklı olmuyor. Kredi kartı ile bitcoin ve altcoin alabileceğiniz diğer alternatif siteler coinbase, coinmama, bitpanda, bitstamp, bitbay. Genellikle kredi kartına %5 komisyon alınıyor, dolayısı ile arbitraj yapacağınız iki borsa arasındaki fiyatlarda %5’in üzerinde fark olması lazımki getiri sağlayabilelim. Benim tavsiyem arbitraj işlemi için en az %10’luk bir fiyat farkı gözetin. Kredi kartı komisyonu dışında aşağıda sayacağım diğer maliyet unsurları da karınızı etkileyecektir.

Yurtdışından ucuza alıp, Türkiye’de pahalıya satma simülasyonumuza devam edelim. Havale mantıklı olmadığı için alım işlemini kredi kartı ile yapacağız.

Şuanda Bitstamp’te 1 BTC = 13.600 USD, BTCTurk’te 1 BTC = 14.500 USD. Bitstamp’te 1 BTC almak için kredi kartınızdan 13.600 USD çektirdiniz. Site sizden bu işlem için 680 USD (%5) komisyon kesti. 1 BTC alım işleminiz gerçekleşti ve bu işlem için de 0,0025 işlem ücreti ödediniz. Daha sonra 1 BTC’yi BTCTurk’e transfer ettiniz ve bu işlem için de 1 BTC’nin 0,0005’i kadar sabit transfer ücreti ödediniz. BTCTurk’teki 1 BTC’nizi 14.500 USD’nin TL karşılığı üzerinden satacaksınız, bu işlem için de 0,004 işlem ücreti ödediniz. Nihayet elinize bir miktar Türk Lirası geçti. Bunu da banka hesabınıza transfer edeceksiniz, bu aşamada da küçük de olsa bir komisyon ödediniz, bunu gözardı edelim. Şimdi ödenen komisyonların parasal değerlerini yazarak kar/zarar hesabına bir bakalım.

13.600 USD (Ana para) + 680 USD (Kredi Kartı Komisyonu)

% 0,0025 (BTC Alım Ücreti) = 34 USD,

0,0005 BTC (Transfer Ücreti) = 6,8 USD

% 0,004 (BTC Satış Ücreti) = 58 USD

Fiyat farkı = 900 USD

Komisyonlar = 780 USD

Net Kar = 120 USD

Şuanki konjonktürde eğer her şey yolunda giderse 13.600 USD’nizi riske etme karşılığında 120 USD kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken bir nokta daha var, transfer süreleri. BTC’nizi yabancı borsadan Türkiye’deki borsaya transfer ederken bekleyeceğiniz süre işlem yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Yarım saat içerisinde de gerçekleşebilir, bir günden fazla da sürebilir. Transferin uzun sürmesi durumunda satış yapacağınız borsada fiyatın düşmesi ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

Denemeye Değer mi ?

Kripto para piyasası, genel olarak fiyatların yükselme eğiliminde olduğu, karakteristik olarak boğa piyasalarının özelliklerini taşıyan bir piyasa. Çoğu zaman borsalar hızlı yükseliş trendine ayak uydurmakta zorlanıyor. Bazı borsalar hızlıca tepki verirken, bazıları trendi geriden takip ediyor. Dolayısı ile borsalar arasında fiyat farkı oluşması kaçınılmaz oluyor. Bitcoin alım maliyeti dışındaki maliyet unsurları minimize edilerek güzel kazançlar sağlanabilir. Bunu nasıl yapabileceğinizi yukarıda açıklamaya çalıştım, bir kaç extra hatırlatma ile bitirelim.

- Transferleri Litecoin, Dogecoin gibi transfer ücreti düşük ve hızlı transfer edilebilen altcoinler üzerinden gerçekleştirilebilirsiniz,

- Bankalar, kredi kartı ile yabancı borsada işlem yapılmasını nakit avans gibi değerlendirip yüksek faizler tahsil edebiliyor. Bu işe girmeden önce kartınızı nakit avansa kapattırabilirsiniz,

- Yurtdışında bir banka hesabınız varsa veya hesap açabiliyorsanız, kredi kartı komisyonuna katlanmadan yurtdışındaki banka üzerinden yapacağınız havale ile bitcoin alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

- Yurtdışındaki borsalar arasında btc veya altcoin arbitrajı yapabilirsiniz. Banka havalesi, kredi kartı vs. ile uğraşmayayım diyorsanız, iki farklı borsada işlem gören bir altcoinin alım satımını yaparak elinizde tuttuğunuz bitcoin miktarını artırabilirsiniz.

- Satış yapacağınız borsada fiyatlar düşmüş olabilir, panik yapmayıp fiyatların tekrar yükselmesini beklemelisiniz. Zararınızı asla realize etmeyin.

- Düşük tutarlarda arbitraj yapmaya kalkarsanız, sabit masraflar canınızı sıkabilir. Birim maliyetinizi düşürmek için kayda değer tutarlarda bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

- Yaptığınız bütün işlemleri ve ödediğiniz bütün komisyonları bir çalışmada takip etmelisiniz. https://99bitcoins.com/bitcoin-arbitrage/ adresinde yer alan arbitraj hesaplama exceli kullanılabilir. Cebinizden çıkan her kuruşu yazmalısınız.

Evet, bitcoin ve altcoin arbitrajı konusunda genel bir çerçeve çizdik, aklınıza yatmayan veya sormak istediğiniz bir konu olur ise rahatlıkla sorabilirsiniz.

Alındı : Esen Kalın! Esen Şenol
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
altcoin, arbitraj, nasdaq, nasil, yapilir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.