Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi

Geri git   Türkiye`nin Bitcoin Forum Sitesi > Yeni Başlayanlar & Yardım

Yeni Başlayanlar & Yardım Bitcoin & Alcoinler Alım Satıma Yeni Başlayanlar İçin Faydalı Yardım Bölümü


Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeni Başlayanlar & Yardım


Yeni Başlayanlar & Yardım Bitcoin & Alcoinler Alım Satıma Yeni Başlayanlar İçin Faydalı Yardım Bölümü

 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 20 Aralık 2017, 09:26
Root - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
 
İstanbul Avrupa Şubesi
Yaş: 35
Mesajlar: 1,995
Konular: 46
Ticaret Sayısı: (0)
Ticaret Memnuniyeti: (0%)
Standart Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin; çok yakın gelecekte bir dijital para birimi olarak cüzdanlarınızda yer edecektir.

Bitcoin - internet dünyasına ait sanal bankaların ilk para birimi olarak tarihe geçmiştir - yıllar sonra kendisine bir kullanım alanı bulmuştur ve bir çok insanın bu konu hakkında soruları mevcuttur. Bitcoin, nereden geliyor? Yasal mıdır? Nereden bulabiliriz? Neden Bitcoin ve Bitcoin Nakiti olarak ikiye bölünmüştür? İşte bilmeniz gereken bazı temel bilgiler…

Kripto Para Biriminin Açıklanışı

Kripto para birimleri, paranın değerini ayakta tutmaya çalışan bir kaç satır bilgisayar kodundan başka bir şey değildir. Bu yazılım kodları elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar sayesinde oluşturuluyor.

Kripto para birimi aslına bakılırsa dijital para birimi olarak biliniyor. Her harükarda; çok detaylı matematiksel hesaplamalara dayanarak oluşturulan ve adına madenciler (miners) denilen milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından kontrol edilen kamusal / toplumsal bir para birimidir. Fiziksel olarak ise (maddi olarak) hiçbir referans noktası yoktur.

Kripto kelimesi, kriptografi kelimesinin kökünden gelir. Kriptografi ise, örneğin sanal alemde çeşitli kodlar sayesinde gerçekleşen ticari işlemleri / para hareketlerini korumak için kullanılan bir güvenlik sürecidir. Kriptografi aynı zamanda, bazı özelleşmiş kodlarla yeni paraların (coin) veya para birimlerinin kontrol edilmesini sağlayan bir terim olarak da karşımıza çıkar.

Devletlerin ise, ilk başta çok popüler, yani herkes tarafından bilinen ve kullanılmaya başlanan kripto para birimlerinin oluşturulması üzerine henüz bir kontrol mekanizması yok. Bir çok kripto para birimi, zamanla üretimlerinin düşeceği anlamına gelen belirli bir piyasa değeriyle ortaya çıkarlar. Dolayısıyla bu durum, yani kripto para birimlerinin üretimindeki artış da bu paranın değerini ideal olarak arttıracaktır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, bugüne kadar icad edilen tek şifreli para birimidir. Hiç kimse bu parayı kimin icad ettiğini tam olarak bilmiyor - kripto para birimleri sanal ortamda azami seviyede anonimlik yani gizlilik elde etmek için oluşturulmuşlardır - fakat bitcoinin, söylentilere göre Sakoshi Nakamoto adında bir geliştirici tarafından 2009 yılında ortaya çıkarıldığı biliniyor.

Bu kişi büyük miktarda bir bitcoin servetini bırakarak, 2009’dan sonra ortadan kaybolmuştur.

Çünkü bitcoin ilk ortaya çıkan kripto para birimidir ve diğer bütün seçenekler altcoin yani alernatif para olarak bilinir (alternative coin). Litecoin, Peercoin, Feathercoin, Ethereum gibi yüzlerce para birimi altcoin (alternative coin) olarak bilinir çünkü bunların hiçbirisi bitcoin değildir.

Bitcoin’in avantajlarından bir tanesi, çevrim dışı çalışan kişisel bilgisayarlarda depo edilebilmesidir. Bu sürecin / işlemin adı soğuk depolamadır (cold storage) ve para biriminin art niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini engeller. Fakat para internet ortamında depolanmaya çalışıldığında (hot storage) yüksek derecede çalınma riski içermektedir.

İşin kötü tarafı ise, bitcoin’leri depoladığınız bilgisayara / donanıma erişim sağlayamıyorsanız, ilgili paraya sonsuza kadar ulaşamayacağınızdır. Yapılan hesaplamalara ve istatistiklere göre, bitcoin madencileri ve yatırımcıları bugüne kadar $30 milyar dolarlık bir bitcoin servetini kaybetmiş / erişimlerini kaybetmişlerdir. Buna rağmen, bitcoin, tüm zamanların en büyük kripto para birimi olarak popülerliğini yitirmemiştir.

Bitcoin Meselesi Neden Bu Kadar Tartışmaya Açıktır?

Bitcoin meselesi hakkında gerçek bir medya hassasiyeti oluşturacak ciddi sebepler vardır. 2011 - 2013 yılları arasında, ticari hareketleri suç teşkil eden bazı tüccarlar milyon dolarlar değerinde bitcoin yığınları (batch) alarak hem bitcoin’in ünlenmesini sağlamışlar hem de maske operasyon dahilinde değerlendirilebilecek hareketlerle kendi paralarının hukuki takibattan kurtulmalarını sağlamışlardır. Daha sonra bitcoin, gerek ülkelerin iç piyasasında gerekse de dış piyasada değer olarak bir patlama yaşamıştır.

Dolandırıcılık veya banka hortumlama olarak bilinen suçlara ise kripto para birimleri dünyasında fazlasıyla rastlanmaktadır. Yatırım dünyasına yeni girenler veya yatırım konusunda tecrübe sahibi girişimciler de bu dolandırıcılardan paylarını yüzlerce hatta binlerce dolar seviyesinde almışlardır.

Son olarak bitcoin’ler ve alternatif coin’ler; parasal değerlerini merkezi bankalardan bağımsız olarak oluşturup, bu değeri kamuya arz etmelerinden dolayı tartışmaya çok fazla açıktırlar.

Bitcoin hesapları dondurulamaz veya çeşitli vergi denetmenleri tarafından gözlemlenemez. Bitcoin parasal değer anlamında kendine bir hareket alanı oluşturmak için hiçbir aracı bankaya da ihtiyaç duymaz. Öyle ki bitcoin, bazı kanun koyucular ve zengin tacirler tarafından “Vahşi batının külçe altınları” olarak tanımlanıyor ve bitcoin’in finans kuruluşları ile polislerin kontrolü dışında olduğu söyleniyor.

Bitcoin’ler Nasıl Çalışır?

Bitcoin’ler depolanmaları ve işlemlerde kendilerine hareket alanı oluşturmak için bankalara ihtiyaç duymayan, “değer kazanma / kaybetme” konusunda tamamen bağımsız sanal paralardır. Bitcoin’i bir defa satın aldığınızda, değer kazanma ve kaybetme oranı cebinizdeki altın külçelerinden farksız olacaktır. Bitcoin’leri çevrim içi sağlanan servislerde ve alış - verişlerde kullanabileceğiniz gibi emin / güvenilir bir yerde saklayıp yıllar içerisinde değer kazanmasını bekleyebilirsiniz. Bitcoin ticareti / takası, kişisel bir cüzdan sayesinde şahıslar arasında yapılabiliyor. Kişisel cüzdanınız, kişisel bilgisayarınızın, akıllı telefonunuzun, tabletinizin sabit sürücüsünde bulunan (cold storage) veya bulut sürücülerde bulunan (hot storage) küçük bir veri tabanından başka bir şey değildir.

Tüm bitcoin meraklıları için önemli noktalardan bir tanesi de, bitcoin’lerin sahtekarlığa / dolandırıcılığa karşı dirençli olmalarıdır. Bir bitcoin yaratmak öylesine şiddetli hesaplamalara dayanır ki sahtekarlık yapacak kişilerin sistemi manipüle etmesi için gereken para, normallerin çok üzerindedir. Bundan dolayı da sahtekarlar bu işe değmeyeceğini düşünürler.

Bitcoin Değeri ve Yönetmelikleri

Bir bitcoin’in değeri günlük olarak değişmektedir. Bu günlük değer takibini ise CoinDesk adlı internet sitesinden yapabilirsiniz. Şu anda, piyasada dolanan bitcoin, 2 milyar dolardan daha fazla değere sahiptir. Bitcoin oluşturulması / üretilmesi, 21 milyarlık bir coin değerine ulaştığında duracak. Bu da tahmini olarak 2040 yılına denk gelmektedir. 2017’den itibaren ise, bu miktarın yarısından fazlası üretilmiş / oluşturulmuş durumdadır. Bitcoin sanal bir para birimi olarak, hiçbir yönetmeliğe uymamakla birlikte merkezi olarak hiçbir kuruma / devlete bağlı değildir. Ulusal bir vergi uygulamasına dahil değildir veya ulusal bir bankası yoktur. Ayrıca hiçbir yatırımcıya ait, bitcoin’in depolanmasıyla ilgili bir sigorta durumu mevcut değildir. Bu para birimi, içerik olarak tamamen kendi kendini yönetir ve işlemlerde hiçbir teminat / senet/ fatura vs yoktur. Bu durumdan, bitcoin’in hiçbir değerli metale kendini bağlamadığını anlaşılmaktadır. Yani, her bir bitcoin’in değeri tamamen kendisine bağlıdır.

Bitcoin sağlayıcıları, kendi kişisel bilgisayarlarını Bitcoin ağına bağışlayan ve insanlardan oluşan bir ağ olan “bitcoin madencileri” olarak bilinirler.

Madenciler; bitcoin işlemlerini / piyasa hareketlerini kayıt altına almak ve onları denetlemekle görevlidirler. Madencilere, her hafta ağa (network’e) kazandırdıkları yeni bitcoinler sayesinde icra ettikleri finansal çalışmalardan dolayı belirli bir ücrete / maaşa tabidirler.

Bitcoin’ler Nasıl İzlenirler?

Bir bitcoin, blockchain olarak adlandırılan ve küçük bir veri tabanı olarak adlandırılabilecek bir kayıt defterine sahiptir.

Her blockchain, kullanıcıların bitcoin cüzdanlarına özel olarak hazırlanmıştır.

Tüm bitcoin hareketleri / işlemleri kayıt altına alınır ve bu kayıtlar dolandırıcılığa karşı koymak ve ticari güveni sağlamak amacıyla kamuya açık defterlerde tutulurlar. Tüm bu süreç (kayıt altına alınma ve tutulma süreci), bitcoin’lerin kopyalanmasını ve sanal ortamda icra edilen bitcoin hareketlerinin / işlemlerinin çoğaltılmasını / kopyalanmasını engellemek içindir.

Not: Her bitcoin, iletişime geçtiği kişisel bitcoin cüzdanının dijital adresini bilmesine rağmen, sistem hiçbir şekilde cüzdan sahiplerinin kayıtlarını tutmaz. Pratik terimlere dayanarak söylemek gerekirse, her bitcoin işlemi / hareketi dijital olarak doğrulanmıştır fakat, aynı zamanda yapılan bu işlemler tamamen anonimdir yani gizlidir.

Dahası, sıradan insanlar kimliğinizi göremeseler de, cüzdanınızdaki işlem / hareket geçmişini çok rahat bir şekilde elde edebilirler. Aslına bakılırsa, bitcoin işlemlerinin / hareketlerinin açık olarak görülebilmesi, şahısların şüpheli ve yasa dışı işlemlere tabi olması konusunda gözlerini korkutuyor / onları caydırıyor.

Bitcoin Kullanmak İçin Gerekli Yatırımlar ve Ücretler

Bitcoin kullanmak için gerekli olan harçlar / ücretler çok düşük miktarlardadır. Bununla birlikte, kullanım alanında bankalara ihtiyaç duyulmamasından dolayı henüz devam eden bitcoin veya herhangi bir kripto para birimine dair yatırım harcı yoktur. Onun yerine, düşük miktardaki ücretleri üç gruptan oluşan bitcoin servislerine yatırmalısınız.

1- Bitcoin madencileri ağını destekleyen servisler,

2- Bitcoin’i dolar ile takas edebilen çevrim içi servisler,

3- Son olarak dahil olduğunuz bitcoin madeni havuzu.


Bazı sunucu nodlarının sahipleri, bir kaç sent’ten (cent) oluşan işlem ücretini bir defaya mahsus olmak üzere almamakta, dolar veya avro karşılığında satın alınan bitcoin’ler sisteminize çevrim içi takas edilerek yüklenmektedir.

Ek olarak, bir çok bitcoin madeni havuzu, destek amaçlı olarak %1’lik destek ücreti veya havuza katılanlar için bir bağış talebinde bulunacaktır.

Sonuç olarak bitcoin kullanmak için gerekli olan ücretler nominal düzeyde olduğu müddetçe, işlem / hareket ücretleri ve madenci havuzlarının aldığı bağışlardan dolayı; takas işlemi ücretleri klasik bankacılık işlemi ve kablolu transfer ücretlerinden çok daha düşük fiyatta olacaklardır.

Bitcoin Üretimindeki Gerçekler

Güçlü bir bilgisayara sahip olan herkes bitcoin üretimi yapabilir. Bitcoin’ler, bir tür kısıtlama sistemi olan kripto para madenleri tarafından basılırlar.

Kripto Para Madeni kendi kendini kısıtlayan bir sistemdir çünkü basılan bitcoin’lerin toplamı hiçbir zaman 21 milyarı aşamaz ve halihazırda mevcut olan sirkülasyon içerisindeki bitcoin’ler yaklaşık 11 milyon adettir.

Bitcoin madenciliği, evinizde kullandığınız kişisel bilgisayarı “işlemlerin doğrulamasını yapabilmesi amacıyla” 24 saatlik bir çalışma temposuyla kullanmanızı gerektirir ki bu işlemler şiddetli matematiksel problemlerin çözülmesini içerirler. Bitcoin’lere ait her matematik problemi 64 - hanelik olası çözüm kümeleri içerirler. Eğer kişisel bilgisayarınız gece gündüz çalışabilecekse, sadece 1 adet bitcoin problemini 3 - 4 gün veya daha fazla sürede çözebilecektir.

Kişisel bilgisayarınızla bitcoin madenciliği işine girecek olursanız elektrik harcamalarını düştüğümüz takdirde, günde 50 veya 75 cent kazanabilirsiniz. 36 adet - güçlü - denilebilecek bilgisayarı aynı anda çalıştıracak şekilde bir bitcoin madeni kuracak olursanız, yine elektrik harcamalarını çıkacak olursak, günde 500 dolardan fazla kazanabilirsiniz.

Aslına bakılırsa, küçük ölçekli bir bitcoin madencisi iseniz ve basit - tüketici seviyesindeki bir bilgisayarla bitcoin madenlerinden elde edeceğiniz kazancın çoğu elektrik faturasına gidecektir. Bitcoin madenciliğinden kazanç elde etmek için bir çok bilgisayara sahip olmalı ve donanım gücünüzü yükseltmek için bir bitcoin madenciliği grubuna üye olmalısınız. Hal böyle olunca da, bitcoin sistemini manipüle etmeye çalışan kişilerin yüksek donanım gereksinimlerinden dolayı gözleri korkuyor. Dolayısıyla bu durum, bitcoin’in en gözle görünür güvenlik tedbirlerinden bir tanesi oluyor.

Bitcoin Güvenliği


Bitcoin’ler değerli bir metale sahip olmak kadar güvenlidir. Elinde bir çanta dolusu - altından yapılmış - bozuk parası olan bir şahsın aldığı önlemlerle, bitcoin hesaplarını hackerlardan koruyan kişinin aldığı önlemler temelde aynıdır.

Daha önce de bahsedildiği gibi, bitcoin cüzdanınız çevrim içi (örn: bulut servisleri) veya çevrim dışı (USB, sabit disk vs.) olarak depolanabilir. Çevrim dışı depolama metodu hacker’lara karşı çok ciddi bir koruma sağlar. Özellikle çevrim dışı saklama metodu (soğuk depolama - cold storage) 1 veya 2 den fazla bitcoin sahipleri için önerilmektedir ama burada da %100 güvenlik söz konusu tabi ki değildir

Hacker saldırılarından daha fazla olarak, bitcoin’lerin gerçek anlamda kaybedilmesini sağlayan en önemli durumlardan bir tanesi ise kopyalama esnasında çıkacak sorunlara dahi tedbirli üretilmiş olan bitcoin cüzdanının yedeğini almamaktır. Her bitcoin alış - verişlerinizde kendini güncelleyen bir .dat dosyası vardır ve bu dosya her bitcoin işleminden sonra sisteme kopyalanıp yedeği alınmalıdır.

Önemli güvenlik notu: Bir bitcoin takas sistemi olan Mt. Gox’daki çöküş Bitcoin sisteminden kaynaklanan bir zayıflık değildi. Bundan ziyade, sistemin çökmesinin ana sebebi yönetimdeki büyük eksiklikler ve bitcoin takasları esnasında güvenlik tedbirlerinde yapılan başıboş davranışlardır. Mt. Gox. tüm amaçlar ve hedefler için, güvenlik görevlileri / tedbirleri olmayan bir bankaydı ve bunun bedelini bu şekilde ödemiş oldu.

Bitcoin’in Kötüye Kullanımı

Bitcoin’lerin kötüye kullanımında bilinen üç yol mevcuttur.

1- Teknik Zayıflık - Teyil / Onay / Doğrulama İşlemlerinde Zaman Gecikmesi: Bitcoin’ler bazı nadir durumlara ait olmak kaydıyla, doğrulama aralığı süresince iki kat enerji harcayabilirler. Çünkü bitcoin’ler eşten eşe (peer - to - peer) haberleşirler ve işlemler sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleşir. Tam bu saniyeler içerisinde, art niyetli bir kişi fareye çok hızlı bir şekilde tıkladığında başka bir bitcoin alıcısının hakkına girerek parası ödenmiş bitcoin’lerin sahibi olabilmektedir.

2- İnsanın Yalancılığı - Maden Havuzu Organizatörlerinin Haksız Paylaşım Dilimleri: Çünkü bitcoin madenciliği en iyi şekilde bitcoin madeni havuzlarında hizmet vermektedir.(havuz: diğer madencilerle iletişim kurulan binlerce kişilik ağ - network). Her havuzun yöneticisi ise keşfedilen bitcoin’lerin ne şekilde hisselere bölüneceğine karar vermektedirler. Bitcoin madeni havuzlarının yöneticileri art niyetli davranarak kendileri için bitcoin madenciliği paylaşımları yapmaktadırlar.

3- İnsanlardaki Yönetim Eksikliği - Çevrim İçi İşlemler: Bu durumun en büyük örneği olan Mt. Gox’tan hareket edecek olursak, bitcoin alış - verişlerinde veya işlemlerinde insan faktöründen kaynaklanan savsaklık işi büyük noktalara getirebilmektedir.

Bitcoin’lerin Ciddi Bir Olay Olmasının 4 Ana Sebebi


1- Bitcoin’ler herhangi merkezi bir banka tarafından üretilmemiştir veya düzenlemesi herhangi bir devlet tarafından yapılmamıştır.

2- Bitcoin’lerin en büyük özelliği bankaları atlatmasıdır (bypass)

3- Bitcoin’in değeri sadece nasıl depolandığı ve kişisel varlığımızı nasıl harcadığımızla ilgilidir.

4- Bitcoin işlemleri / hareketleri geri döndürülemezdir.


KAYNAK: https://cihatozgen.com.tr/bitcoin-nedir-nasil-calisir/
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
StilCoinforumu.com olan bitcoin forum sitemize eklenen içeriklerden, içeriği ekleyen kullanıcı sorumludur. Kullanıcı bazlı herhangi bir telif hakkından Coinforumu.com sitesi ve site yetkilileri sorumlu değildir. Telif hakkı kapsamında bulunan içerikler ile ilgili hukuksal bildirimleriniz için bu bağlantı ie iletişime geçebilirsiniz. Btc forumu yönetimi size en geç 48 saat içerisinde dönüş yapacaktır.